ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 16:17

Memur Sen’den Yargıtay’ın Balyoz kararına destek

Memur Senden Yargıtayın Balyoz kararına destek


Memur Sen Samsun İl Başkanı Necdet Güneysu, Balyoz darbe planı davasında kararların büyük bir bölümünü onayan Yargıtay’ın eşitlik ilkesini uyguladığını söyledi. Güneysu, bir daha hiç kimsenin halkın iradesinin üzerinde bir güç oluşturmaya kalkışmamasını temenni etti.

Necdet Güneysu, aralarında eski kuvvet komutanları Özden Örnek, Halil İbrahim Fırtına ve 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın da yer aldığı kişiler hakkında verilen cezaların Yargıtay 9 Ceza Dairesi tarafından onanmasıyla ilgili Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuştu. Halkın iradesine dayanmayan vesayetçi yönetimlere karşı olduklarını belirten Güneysu, artık darbe düşüncesinin tarihe gömülmesi gerektiğini ifade etti. Hiç kimsenin ayrıcalıklı olmadığını kaydeden Güneysu, “Bu STK yöneticisi, siyasi parti yetkilisi ya da asker olabilir. Kimse kutsal değildir. Halkın özgürce yaşamasının inanç ve kültürel değerlerinin önüne taş koyuyorsa yargıya ve halka hesap vermelidir. Onun için şunu çok anlamamız gerekiyor. Şu kesim kutsaldır. Hayır. Herkes aklından ne geçiriyorsa onun hesabının vereceğini anlaması gerekiyor.” dedi.

Darbeci zihniyet anlayışı Türkiye'de binlerce masum gencin canını aldığını, yüzbinlerce insanın kıyafetinden ve düşüncesinden dolayı toplumsal alandan sürgün edildiğini hatırlatan Güneysu, “’Darbe olmadı ki bunlar niye yargılanıyor’ diye eleştiriler yapıldı. Oysa darbe olsaydı bunlar halkı yargılayacak, belirli bir zümreyi el üstünde tutacaklardı. Darbe olmadığı için teşebbüsü yargılanmıştır. Umarız bir daha hiç kimse halkın iradesinin üzerinde bir güç oluşturmaya kalkışmaz. Umarız hepimize ders olmuştur. Herkes düşüncesini özgürce ifade eder, eleştirir ama demokrasinin mihenk taşı olan sandığa sahip çıkılması ve başka güçlerin arkasına sığınılmaması gerektiğini herkes öğrenmelidir. Bu ülkede demokratik gelişim adına sokaktaki bireyin gücü neyse askeri, siyasi pozisyonda olanların sandık başında eşit olduklarına inanmaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Güneysu, “Yargı, darbecilerin yargılanmasıyla ilgili adil davranmıştır. Ama bunun hala sivil ayaklarından, ekonomik destekçilerinden, geçmişte beşli çete oluşturarak sivil toplum örgütü adına bu tür darbelere destek verenlerden hesap sorulamamıştır. Dava süresince toplum ve yargı hakkaniyetli duruş sergilemiş, üzerine düşeni yapmıştır. Hiç kimsenin suçsuz yere mahkum edilmesini arzu etmeyiz. Ama kazanan demokrasi, halk ve Türkiye olmuştur.” ifadelerini kullandı.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER