ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 22:43

Memecan’dan Avrupa’ya çağrı

"Roman çocuklarını kaderlerine terk edemeyiz"


AKPM Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Sivas Milletvekili Nursuna Memecan’ın raportörü olduğu ‘Avrupa’da Roman çocuklarına yönelik ayrımcılığı sona erdirmek’ başlıklı rapor AKPM Genel Kurul bahar oturumunda kabul edildi. 

Avrupa’daki Roman nüfusunun \%50sine yakınının 18 yaşından küçük genç ve çocuklardan oluştuğunu ve bunun 5-6 milyon kişi demek olduğunu belirten Memecan, Roman çocuklarının kendi kaderlerine bırakılmamaları gerektiği çağrısında bulundu. Bu çocukların işsiz, yoksul, ihtiyaç içinde olmalarının kaderleri olmadığını, doğru politikalarla Avrupa’nın iş gücüne katkı yapan birer mühendis, doktor, müzisyen olabileceklerini söyledi.

Oturuma katılan AKPM üyeleri konuşmalarında raporu ‘mükemmel’ diye tanımlayarak, Memecan’a teşekkür etti. Memecan konuşmasında Romanların yaşadığı sorunların Avrupa Konseyi gündeminde düzenli olarak yer almasının hem siyasetçilerin konuya ilgisini sürdürebilmek, hem de Romanların kendi sorunları ve çözüm yolları ile ilgili bilinçlenmesinde büyük önem taşıdığını söyledi.

Ayrımcılıkla mücadelenin çift yönlü bir süreç olduğunun ifade edildiği raporda, hem ayrımcılığı yapan kişilerin çeşitli yöntemlerle önyargılarının kırılması, hem de ayrımcılık mağdurlarının kendilerine güvenlerinin geliştirilerek topluma katılmaya teşvik edilmeleri için çalışmalar yapılması gerektiği vurgulandı.

Raporun büyük bir bölümü çözüm yollarına odaklandı. Üye ülkelerde Roman mahallelerine düzenli olarak erişim çalışmaları yapılarak, çoğu zaman oturdukları semtlerden çıkmayan Roman toplumunun mobil ünitelerle sağlık hizmeti almasının sağlanması ve yine benzer çalışmalarla kamusal hizmetlerle ilgili bilinçlendirilmesi önerildi. Bu çalışmaların odağında kadınların olması gerektiği savunulan raporda annelerin bilgi sahibi olması çocukların sağlıklı büyümesinde en önemli etken olarak kabul edildi.

Okullarda çocukların eşit davranıldığı, katılmaya teşvik edildikleri ve kendilerini fiziksel ve duygusal olarak güvende hissettikleri bir ortam yaratılmasının önemi de belirtildi. Bu tip bir okul ortamının yaratılmasında öğretmenlerin rolünün kritik olduğuna dikkat çekilen raporda, öğretmenlerin kendi eğitimlerinde farklı çocuklarla çalışabilme becerisini kazanmalarının gereği vurgulandı. Okul müfredatlarının katılımcı, yaratıcılığı teşvik eden, diyaloğa dayalı bir bakışla hazırlanması istendi.

Türkiye’de bazı belediyelerde örneği görüldüğü gibi çoğunlukla fakir ailelerden gelen Roman çocukların diğer çocuklar gibi her tür okul etkinliğine katılabilmeleri için gerekirse kendilerine ücretsiz malzeme, kahvaltı ve ulaşım gibi servisler verilmesi önerildi. Çoğu kez erken yaşta çocuklarını okuldan alan Roman ailelerin eğitimin önemi konusunda bilgilendirilmeleri ve çocukların okullarında aile birlikleri, mezun dernekleri, okul gezileri gibi aktivitelere katılımlarının bu konuda teşvik unsuru olabileceği ifade edildi.

Roman kız çocuklarına bir bölüm ayrılan raporda, kızların hem cinsiyetleri hem de Roman olmaları sebebiyle çoğunlukla çifte ayrımcılığa uğradıkları belirtildi.

Başta Orta ve Güneydoğu Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede hala devam eden ve Roman çocukların diğer çocuklardan ayrı okullarda ve sınıflarda okumalarına sebep olan eğitim sistemlerinin acilen sonlandırılması gerektiği çağrısında bulunan rapor bunun Avrupa Konseyi değerlerine göre bir insan hakkı ihlali olduğunu değerlendirdi.

Konuşmasının sonunda raporun son bölümü oluşturan AK Parti’nin Roman açılımına da değinen Memecan, 10.000 Romanın katılımıyla yapılan buluşmayla başlayan süreçte Başbakan Erdoğan’ın Romanlara yönelik kapsayıcı, pozitif ve teşvik edici tavrından bahsetti. Açılım sürecinin Romanların ciddi şekilde örgütlenmelerine ve hak savunuculuğu yapmaya başlamalarına sebep olduğunu, faaliyetlerin bilinçlenme arttıkça daha etkili stratejiler ile yapıldığını ve bunun Türkiye’de sürdürülebilir bir Roman sivil toplum hareketini oluşturduğunu belirtti. Kendisi de Roman açılımı sürecinde görev yapmış olan Memecan Romanların bu çalışmalarıyla gurur duyduğunu ifade etti. Memecan, tüm çocukların eşit, özgür ve mutlu bir hayat yaşamaya hakları olduğunu vurguladı.

 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER