ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 23:47

Memecan: Sarissa kazıları bölge için önemli


AK Parti Sivas Milletvekili Nursuna Mesude Memecan, Sarissa antik kentindeki kazı projesinin bölge için önemine değinerek, Hitit mirasının bir an önce ortaya çıkarılarak Sivas ve Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmasını arzu ettiğini aktardı.

Milletvekili Memecan, Üniversitenin Sivas'ın gelişmesi için bir lokomotif rol oynayacağını söyledi.

Üniversite ve Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği içinde olduklarını kaydeden Memecan, İstanbul'daki iş adamlarıyla toplantılar yaptıklarını ve Sivas'ın ekonomisini geliştirecek yatırım yapmalarını sağlamaya çalıştıklarını anlatarak, hızlı tren projesine de değinerek, şehrin ve sanayinin buna hazırlanması, kaliteli lokanta ve otellerin artması, yakın ilçelere geziler düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda Sivas'ta bulunan Sarrissa antik kenti de ziyaret etme fırsatı bulduğunu anlatan Nursuna Memecan, kazılarda bulunan eserlerin Arkeoloji Müzesinde görülebileceğini, bunun Sivas için bir cazibe merkezi olduğunu dile getirdi.

Sivas’ın kültür hayatı ve turizm potansiyeli açısından büyük önem taşıyan Sarisa arkeolojik kazıların, bölgedeki en önemli projelerden biri olduğuna işaret eden Memecan, "Hitit mirasının bir an önce ortaya çıkarılarak Sivas ve Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmasını önemsiyorum. Bu kapsamda heyecanımı paylaşan Kültür Bakanımız Ömer Çelik’e çalışmalara ivme kazandırdığı için teşekkür ediyorum. T.C. Kültür Bakanlığı ile işbirliğimizi sürdürmekten mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER