ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 17:01

Melikgazi Belediyesi, tarihi yapılara sahip çıktı


Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Tarihi Kentler Birliği’nin Adana Bölge Toplantısı’nda, belediyenin başarı ile uygulanmış projeler kapsamında Çağırağası Konağı ve Bağpınar Köprüsü ile Çeşmesi koruma çalışmalarının anlatıldığını söyledi.

Başkan Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak Kiçikapu semtinde yer alan tarihi Çağırağası Konağı ile Gesi Bölgesi Bağpınar’daki Tarihi Köprü ile Çeşmenin koruma altına alındığını hatırlattı. Büyükkılıç, tarihi yapı ve binalar ile doğal alanlara sahip çıkılarak hem tarihi koruma altına alınmakta olduğunu hem de gelecek kuşaklara miras devredildiğini belirtti. Büyükkılıç, Kayseri tarihi varlıkları içerisinde yer alan ve Kayseri tarihinde önemli yeri olan Çağırağası Konağı, Bağpınar Köprüsü ile Çeşmesi yapılış yılı, mimarisi, zamanın mimari tekniği, sanatsal yapısı, sosyal işlevi, sosyal hayatı yönlendirmesi ve katkısının Anadolu tarihi için önemli olduğunu ifade etti.

Büyükkılıç, şu bilgileri verdi: "Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içerisinde yer alan tarihi yapılara önem veriyoruz. Çünkü bu yapılar Kayseri’nin olduğu kadar Anadolu’nun bir kültür mirasıdır. Bu neden ile koruma planları oluşturuyor sonrada aslına uygun olarak onarıyoruz. Son olarak da günümüze kazandırarak hizmete sunuyoruz. Örneğin Çağırağası Konağını restore ettik ve Erciyes Üniversitesi bilim araştırmalarına sunduk. Şu anda Anadolu bilimine hizmet eden bir tarihi yapı olarak gezilebilen mekan haline geldi. Gelecek kuşaklara örnek gösterilecek miras bırakıyoruz. Bu uygulaması başarı ile tamamlanmış projelerimiz Tarihi Kentler Birliği'nin Adana toplantısında slaytlar eşliğinde anlatıldı ve örnek gösterildi."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER