ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 16:41

Meksika Cumhurbaşkanı Pena Nieto İzmir'de


Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, Türkiye ve Meksika arasındaki ilişkileri yeni bir aşamaya getirecek anlaşmalara imza attıklarını belirtti.

Nieto, Türkiye temaslarının son durağında İzmir'in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti'ni ziyaret etti.
Eşi Angelica Rivera Hurtado de Pena ile antik kente gelen konuk Cumhurbaşkanı Nieto'ya, İzmir Valisi Mustafa Toprak ve eşi Selime Toprak eşlik etti.

Efes Antik Kenti kuzey kapısından girerek, Domitian Meydanı, Kral Yolu ve Hadrion Tapınağı hakkında rehber Nail İzmirli'den bilgi alan Cumhurbaşkanı Nieto, antik kent içinde Latrina adı verilen dönemin umumi tuvaletlerinin bulunduğu kalıntıları yakından incelemek istedi. Latrina bölümüne giren heyet, daha sonra Celsus Kütüphanesi önünde iki ülkenin turizm alanında işbirliği yapmasını öngören protokolün imza törenine katıldı.

 "Ziyaret iki ülke açısından önemli"

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, Türkiye'ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretleri klasik tarihin en önemli merkezlerinden birisi olan Efes'te tamamladıklarını belirtti.
"Meksika'nın Türkiye'yi ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olarak ziyaretimi burada tamamlamak çok önemli bir ayrıcalık" diyen Nieto, şöyle devam etti:

"Efes gibi değerli bir yerde bu toplantıyı yapabilmek benim için çok önemli. Türkiye, gerçekten çok önemli kültürel zenginlikleri barındıran, insanlık tarihinde yeri olan, medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir ülke. Meksika olarak biz de çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yaptık, insanlık tarihine topraklarımızın katkısı büyük."

Ziyaretin iki ülke ilişkilerinin gelişimi açısından çok başarılı sonuçlar verdiğini, 85 yıldır devam eden ilişkileri daha da güçlendiren adımlar atıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Nieto, bu ziyaret vesilesiyle iki ülke arasındaki benzerliklere bir kez daha dikkat çekildiğine işaret etti.

Türkiye'nin bulunduğu konum gereği Asya ve Avrupa'ya açılan bir kapı olduğunu, Meksika'nın da Kuzey ve Latin Amerika arasında bir kapı olduğunu vurgulayan Nieto, iki ülkenin de gelişmekte olan ekonomi olduğunu ve halkının refahını artırmak, ekonomik büyüme artırmayı amaçladığını, çok önemli yapısal değişiklikler gerçekleştirdiğini anlattı.
Türkiye ile kardeşlik bağını güçlendirirken ekonomik, kültürel bilimsel, teknolojik ve güven alanında da geliştirmek istediklerini dile getiren Nieto, şunları kaydetti:

"Bu ziyaretimizde çok farklı yasal belge ve anlaşmalar imzalama imkanımız oldu. Çok kısa bir sürede gerçekleştirilebilecek bir serbest ticaret anlaşmasında da önemli adımlar atmış bulunuyoruz. İmzalanan yasal belgeler iki ülke arasındaki ilişkilerin yeni bir aşamaya gelmesine sebep olacak. Bu başlangıç noktasından itibaren sonraki görüşmelerimizde turizm, ticaret gibi alanlarda kat ettiğimiz yolu değerlendirme fırsatımız olacak."
Cumhurbaşkanı Nieto, Türkiye'ye geldiklerinden itibaren çok büyük bir ilgiyle karşılandıklarına işaret ederek, misafirperverlikten ötürü teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi.

 Turizm Bakanı Massieu

Meksika Turizm Bakanı Claudia Ruiz Massieu ise iki ülke arasında çok fazla benzerliğin bulunduğunu, bu benzerliklerin iki ülke halkını kardeş kıldığını, iki ülkenin de çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını dile getirdi.
21'inci yüzyılda da aynı özelliklerin iki ülkeyi birbirine yaklaştırdığını kaydeden Massieu, "İmzaladığımız bu işbirliği protokolü çerçevesinde sadece turizmcilerimizi tanıtmakla kalmayacağız, iki ülke arasında kültür ve ekonomi bağlarını da güçlendirmiş olacağız, iki ülkenin gelişimine de katkıda bulunacağız" dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı da iki ülkenin coğrafi uzaklıklarına rağmen diplomatik ilişkilerin 1865 yılında başladığını ve 1927 yılında imzalanan anlaşma ile gelişme gösterdiğini söyledi.

Arıcı, "Bugün imzalanacak turizm alanında işbirliği mutabakat zaptı diplomatik ilişkilere büyük bir ivme kazandıracaktır. Latin Amerika ile ticari ilişkilerimizde ikinci sırada yer alan Meksika, turizm ilişkileri açısından da büyük potansiyel taşımaktadır. 2010'da ülkemizi ziyaret eden Meksikalı sayısı 22 bin, 2012'de 31 bin, 2013 ocak-ekim döneminde 33 bin 144'e ulaşmıştır. Meksika'yı ziyaret eden Türk sayısı da son yıllarda 5 bin kişiye ulaşmıştır. THY'nin direkt uçuş başlatması halinde her iki ülkeye ait rakamlar çok daha artacaktır, buna inanmaktayız" şeklinde konuştu.

Arıcı, iki ülkenin vatandaşlarına karşılıklı olarak getirdiği kolaylıkların turizme büyük destek sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.

İmza töreni sonrası, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ile heyette yer alan yetkililer, Celsus Kütüphanesi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Nieto, Antik Kent girişindeki hediyelik eşya mağazasından alışveriş yaptıktan sonra Meryem Ana Evi ve St. Jean Bazilikası'nı ziyaret etti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER