ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2014 Çarşamba 09:59

Mekke'nin fethinin 1383. yıl dönümü

Mekke'nin fethinin 1383. yıl dönümü dolayısıyla Adana ve Kocaeli'de program düzenledi.


Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Adana Şubesince Menderes Spor Salonu'nda gerçekleştirilen program, imam hatipler Bayram Genç ve Ali Güven'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sinevizyon gösterisinin sunulduğu programda, ilahiler okundu. Mısırlı Memduh Cude Saad'ın Kur'an-ı Kerim okuduğu programa, çok sayıda kişi katıldı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Üyesi Dr. Cemal Hışmet, etkinlikte yaptığı konuşmada, ''Yapılan provokasyonlara rağmen biz asla barışçıl mücadelemizden ödün vermedik'' dedi.

Barışçıl mücadele boyunca sürekli meydanlarda olduğunu belirten Hışmet, "Özgür mücadelemiz boyunca ben hep gençlere şunları söyledim; Allah'ın izniyle zafer biz inanların olacak çünkü bizim dört gücümüz var, darbecilerin ise sadece bir gücü var. Birincisi, biz Allah'la beraberiz. Biz Allah'la beraber olduğumuz sürece Allah bizimle beraberdir.

İkincisi, biz meşruiyeti savunuyoruz ve meşru hakkımızı istiyoruz. Üçüncüsü, biz barışçıl bir hareketiz, asla şiddete, silaha, güce başvurmayacağız. Eylemlerimizi barışçıl olarak gerçekleştirmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.
"Bu barışçıl eylemlerimiz karşımızdakilere en büyük darbe olarak duruyor" diyen Hışmet, şöyle devam etti:

"Onlar, bu barışçıl hareketlerimizi sabote etmek için Cezayir'de, Suriye'de olduğu gibi sokağa dökmek için, elimize silah almamız için her türlü oyunu oynadı. Sürekli provoke ettiler, tahrik ettiler ama biz yapılan provokasyonlara rağmen asla barışçıl mücadelemizden ödün vermedik. Dördüncüsü ise çok şükür bu direnişimiz toplumun tüm kesimlerinden destek görüyor. Her geçen gün sayımız arttı. Darbecilerin ise yalnızca ellerinde silahları vardı. Onların ölmüş bir kalbi var. Onlar asla Mısır ordusu olamazlar, onlar olsa olsa Sisi'nin milisleri olabilir.''

AGD Adana Şube Başkanı Abdulaziz Kıranşal ise Müslümanların yanlışlardan dönmek için Hz. Muhammed'i ve Mekke'nin fethini bilmesi gerektiğini ifade etti. Kıranşal, Mekke'nin fethi ve Hz. Peygamber'in hayatıyla ilgili bilgiler verdi.

- Kocaeli'deki kutlama programı

AGD Kocaeli Şubesince düzenlenen program ise İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.
Program, dünya birincisi İranlı hafız Ahmet Ebul Kasımi'nin Kuran-ı Kerim okumasıyla başladı. AGD Kocaeli Şube Başkanı Samet Gürsoy, yaptığı konuşmada, milletin değerlerini yansıtan ve Müslüman kimliğine uygun bir program düzenlediklerini söyledi.

Mekke'nin fethinde Hz. Muhammed'in kimseye zarar verilmemesini istediğini hatırlatan Gürsoy, "O gün rahmet Peygamberi, gönülleri fethederken, insanlığa önemli bir ders verirken, ne yazık ki bugün dünyanın her yerinde Müslümanlar zulüm ve işkence altında" diye konuştu.

Gürsoy, şunları söyledi:

"Bangladeş'te alimler idam ediliyor. Çeçenistan'da mücahitler öldürülüyor. Irak'ta binlerce çocuk yetim kaldı. Mısır'da Müslümanlara zulmediliyor. Arakan'da Budistler Müslüman avında. Suriye'de çocuklar soğukta donarak can veriyor. Doğu Türkistan, Çin işkencesi altında inliyor. Bu olaylar bizim ülkemizde olmuyor diye sessiz kalamayız. Bütün bu zulümlerin önlenmesinin tek çaresi İslam Birliği'nin kurulmasıdır."

Programa davetli olarak katılan Müslüman Kardeşler Teşkilatı'ndan (İhvan) Dr. Abdülhamid el Şerif ise Mısır'da İslam dinini ve Müslümanları yok etmeye yönelik kapsamlı bir operasyon düzenlendiğini savundu.

Yapılan bütün zulümlere karşı zor şartlar altında mücadele verdiklerini vurgulayan Şerif, Mısır'daki cunta yönetiminin tek dayanağının hıyanet ve işkence olduğunu belirterek, "Zaferin Allah'tan geldiğine inanıyoruz. Mısır'daki bu direniş ve haklı davamız, bütün dünyaya yayılacaktır. Zafer bizim olacaktır" şeklinde konuştu.

Şerif, Mısır'da, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin cezaevine girmeden önce yaptığı duayı okudu.
İzmit Belediyesi Mehteran Takımı ve tasavvuf müziği sanatçısı Eşref Ziya Terzi'nin konser verdiği programda, Mekke'nin fethiyle ilgili sinevizyon gösterisi sunuldu. Etkinliğin sonunda gerçekleştirilen çekilişte, Tuna Günay, Davut Duman ve Melek Ekiz isimli vatandaşlar umreye gitme hakkı kazandı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER