ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 17:07

Mehmet Atalay gazetecilerle buluştu


Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye'de herkesin şantaj yapmadan, yalan yazmadan, iftira atmadan, hakaret etmeden en sağdan en sola kendi görüşlerini savunabilmesi gerektiğini söyledi.
    
Isparta Gazeteciler Cemiyeti'nin davetlisi olarak Isparta'ya gelen Atalay, Isparta Valisi Memduh Oğuz'u ziyaret etti.
    
Atalay, ziyarette yaptığı konuşmada, Isparta'nın ilim şehri olması için önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, bu çalışmaların Isparta basınının gelişmesine katkıda bulunacağını söyledi.
    
Vali Oğuz da Isparta'daki basın camiasındaki insanların çok iyi niyetli olduğunu kaydetti. Gazetecilerin, mesleklerinin yanı sıra ilin gelişmesi için büyük çaba harcadıklarını dile getiren Oğuz, Isparta'daki gazetecilerin yaygın sorumluluk anlayışına sahip olduklarını bildirdi.
    
Gazetecilerin de bazı sorunlarına rağmen aralarındaki birlik, beraberlik duygusunun güçlü olduğunu anlatan Oğuz, Isparta'nın ilim kenti olması için çalıştıklarını, Isparta'daki gazetecilerin de buna katkı sağladıklarını söyledi.
    
Atalay, gazetecilerle buluştu
    
 Genel Müdür Atalay, daha sonra Isparta Öğretmenevi'nde Isparta'daki gazetecilerle bir araya geldi.
    
Isparta'da Basın İlan Kurumu'nun bir şubesinin bulunmadığını, gazetelerin ilan hizmetlerini valilik aracılığıyla aldığını söyleyen Atalay, Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan'ın kendisine kentteki 13 gazetenin birleşmesi yönünde bir projeden bahsettiğini kaydetti. Böyle bir çalışmanın verimli olacağını ifade eden Atalay, ''Biz güçlü Anadolu medyası istiyoruz. Birlikten kuvvet doğar. Güçleri birleştirerek daha yüksek tiraja ulaşmak mümkün. Bu açıdan birleşmeleri önemsiyoruz. Ancak Basın İlan Kurumu olarak kimseyi hiç bir şekilde zorlayamayız'' diye konuştu.
    
Basın İlan Kurumu olarak özgürlükler konusunda meslektaşlarının her zaman yanında olduklarını dile getiren Atalay, gazetecilerin herhangi bir baskı ya da sorunla karşılaştıklarında kendilerine ulaşabileceklerini bildirdi.
    
Atalay, ''Bu ülkede herkes şantaj yapmadan, yalan yazmadan, iftira atmadan, hakaret etmeden en sağdan en sola kendi görüşlerini savunabilmeli, görüşlerini korkusuzca dile getirebilmeli'' dedi.
    
Gazetecilerin kentlerin ve Türkiye'nin gelişmesine katkı sağladığına işaret eden Atalay, Türkiye'deki bütün büyük organizasyonlarda basın mensuplarının etkin rol üstlendiklerini kaydetti. Basını önemsediklerini vurgulayan Atalay, ''Sizin yazmadığınız, bir sorun çözülme ihtimali gerçekten azdır. Sizin dile getirmediğiniz bir yolsuzluğu gidermek kolay değildir'' diye konuştu.
    
Basını küçümseyenlerin bir gün mutlaka basının gücünü kabul etmesi gerektiğini dile getiren Atalay, gazetelerin Basın İlan Kurumu'ndan aldığı ilanları gerçekten hak ettiğini kaydetti.
    
Vali Oğuz'un Isparta basını ile ilgili tespitlerinin kendisini mutlu ettiğini ifade eden Atalay, bir çok ilde valilerin, belediye başkanlarının gazetecilerle küs olduğunu, böyle bir tablonun kendilerini memnun etmediğini belirtti.
    
Bir gazetecinin ''Giresun Valisi Dursun Ali Şahin'in devlet aleyhine yayın yapan yerel gazetelerin resmi ilanını kesme uyarısında bulunduğu yönünde bir iddia var, bu konu da ne düşünüyorsunuz-'' sorusuna Atalay, Basın İlan Kurumu olarak ''Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair 195 Sayılı Kanunu''na göre hizmet verdiklerini söyledi.
    
Basın İlan Kurumu'nun hangi şartlarda kime ilan vereceğinin belli olduğunu ifade eden Atalay, şöyle devam etti:
    
''Biz, kriterlerimizi koyuyoruz. Onlara göre ilan veriyoruz. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuki süreç ona göre çalışıyor. Biz onları kontrol ediyoruz. Kural dışına çıkanlara direkt ilan kesme cezası veriyoruz. Türkiyemiz bütün sınırları içerisinde bir bütündür. Bir ilimizin diğerinden farkı yoktur. O ilimizde görev yapan arkadaşlar gazeteleri kontrol ediyorlar ve gerekeni yapıyorlar.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER