ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 11:30

Mehmet Akif Ersoy'un hayatı tiyatro oldu

Mehmet Akif Ersoyun hayatı tiyatro oldu


 Antalya’nın Finike ilçesinde sahne alan tiyatro gösterisi büyük ilgi gördü. Finike Meslek Yüksek Okulu'nda liseli öğrencilere 2 seans halinde gösterilen tiyatro akşam da yetişkinlere yönelik yapıldı. Bürokratından, siyasetçisine, çiftçisinden öğrencisine varana kadar 7’den 70’e herkes oradaydı. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatını konu alan tiyatroya gösterilen ilgiden oldukça memnun olan sinama ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez, "Burada ulusal kanalların televizyonu olsa da gösterselerdi. Anadolu'da tiyatroya bu kadar ilgi gösteren insanların olduğunu." dedi.

Yeşilyurt Belediyesi Düğün salonunda, ‘mehmet Akif Dönüyor Ya Siz Neredesiniz: Safahat’ konulu tiyatro gösterisi yapıldı. Seyircini karşısına çıkan tiyatro oyuncusu Yenilmez, salonda ilgi ve dikkatle izlendi. Finike Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin (FEGD) ve Finike Belediyesi'nin birlikte organize ettiği tiyatro oyununa Finike Kaymakamı Mesut Yakuta, Finike Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu, Ak Parti Teşkilat Başkanı Necati Bahçeci ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yer yer duygulanan izleyiciler usta oyuncunun performansı karşısında oldukça etkilendi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hızır Güneş, "Güzel bir programdı. Manevi değerlerimiz ön plana çıktı. Ülke için birlik ve beraberliği pekiştiren, bizleri tekrar özümüze döndüren çok hoş bir programdı. Böyle programların devamını arkadaşlarımızdan bekliyoruz." dedi.

Programı izleyince kendisinden utandığını belirten özel sektörde muhasebecilik yapan Cemil Balvar, şöyle konuştu: "Yani böyle değerli bir insanın çoluk çocuğunun çektiği sıkıntıları ve hatta çocukların bu durumda olduğunu daha millet bilmiyormuş. Gerçekten bilmiyorduk. Hani Mehmet Akif Ersoy kimdir. İstiklal marşını yazdı, para aldı mı? Almadı. Ama hep bunlar üzerine duruldu. Gerçekten biz Mehmet Akif Ersoya olan borcumuzu ödeyemeyiz. Yani şu program insanımıza şamar gibi. Silkeler ya bir insanı, hani kendine dön diye. Titre ve kendine dön. Keza bir örneği bu. Damarlarımız kopmaya başlamış. Yani bu bir uyarı. Okumalıyız ve çalışmalıyız. Kendimizi kaybetmeden. Bu programların devamını istiyoruz."

İlk defa böyle bir tiyatro izlediğini dile getiren örtü altı üreticilerinden Servet Aktaş da programdan oldukça etkilenenlerden. Aktaş, "Biz Mehmet Akif Ersoyu daha tam olarak tanıyamamışız. Bu tiyatro bize Akif hakkında daha öğrenmemiz gereken çok şey olduğunu gösterdi." ifadelerini kullandı.

Programa gösterilen ilgiden dolayı katılımcılara teşekkür eden FEGD Başkanı Sedat Alpuğuz, bu tür etkinliklerin önümüzdeki dönemlerde de devam ettireceklerini belirtti. Derneğin kuruluş amacının eğitime gönül vermiş tüm eğitim gönüllülerini bir çatı altında toplamayı amaçladıklarını belirten Alpuğuz, eğitime hizmet etme düşüncesiyle hareket ettiklerini ifade etti. Program sonunda usta oyuncuya Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu plaket takdim ederken Kaymakam Mesut Yakuta da çiçek takdim etti. Ancak başka yerlerde de bu oyunun sergileneceğini mazeret gösteren Ahmet Yenilmez çiçeği salondaki asker annesine verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER