ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 14:38

'Medeniyetler şehri'nde mukabele geleneği


Mardinliler, Ramazan ayında İslam dünyasında 14 asırdır süren mukabele geleneği ile mescit, cami ve evlerde hafızların dilinden dökülen Kur'an ayetlerini dinliyor.

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (SAV) Cebrail (as) ile Ramazan ayında karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuması olarak bilinen mukabele, tüm dünyada olduğu gibi Mardin'deki bütün camilerde öğle ve ikindi namazından sonra binlerce kişinin katılımı ile karşılıklı Kuran-ı Kerim mukabelesi yapılıyor.

Sahabe ve evliyaların kenti olan Mardin’de bin 90 camide bu gelenek sürdürülüyor. Hz. Muhammed'in (SAV) postacısı Abdullah Bin Enes El Cuheyni adına 13 asır önce yaptırılan Şeyh Çabuk Camisi, Peygamber Efendimizin Sakalı Şerif'inin bulunduğu Ulu Cami, Üstad Bediüzzaman Sait Nursi’nin talebelere ders verdiği Şehidiye Camisi başta olmak üzere bütün camiler mukabele için tıklım tıklım doluyor.

Ramazan ayı bereketi ve rahmeti ile birlikte geldiğini belirten Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, 1400 yıl önce başlayan mukabele geleneğinin Mardin’de aralıksız devam ettiğini belirtti.
Mardin’de bin 90 camide bin 117 görevli ile birlikte camilerde mukabele okunduğunu kaydeden Coşkun, "Mukabelenin Kur'an sevgisi aşılamasının yanı sıra öğrenme imkanı sağlıyor. Din görevlileri ve kıraat imamları mukabele geleneğini yaşatanların başında geliyor. Ramazan ayı Kur'an ayıdır. Bu ayda Kur'an okumanın yanında Kur'an dinlemenin de büyük sevabı vardır. Bütün camilerdeki imamlarımıza mukabele okunması konusunda uyardık. Öğle ve ikindi namazından sonra mutlaka cemaat ile birlikte imamlarımız karşılıklı olarak mukabelede bulunuyor. 7 yaşındaki çocuk olmak üzere 70 yaşındaki amcalarda camiye gelip Kuran okuyor. Bugün Mardin'de Kuran kurslarında 35 bin kişi Kuran'ı Kerim öğrenmek için camileri doldurmuş vaziyette. Hz. Peygamber'in (SAV) vefatından önceki son senelerinde, Ramazan müddetince iki hatim indirdi. Kur'an-ı Kerim'in Allah-u Teala tarafından indirildiği şekilde muhafazası, ayet ve surelerinin tertibinin doğru şekilde tespiti için her yıl Cebrail (AS) ile Peygamber Efendimizin (SAV) Kur'an-ı Kerim'i okumaları asırlardır süren mukabele geleneğinin başlangıcı olarak biliniyor. Bu geleneğin İslam âlemindeki önemi çok büyüktür. Bu nedenle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve dinlerin şehri olan Mardin'de de mukabele geleneği sürüyor. Ve her yıl artarak devam ediyor. “ dedi

15 yaşından beri camilerde mukabeleyi takip ettiğini belirten 65 yaşındaki Ali Kumaç, Ramazan ayını ibadetle geçirmek için camide ibadetlerimizin yanında okunan mukabeleyi takip ettiğini söyledi. Kumaç, "Ramazan ayı boyunca bir veya iki hatim okuyorum. Mukabelede hem eksikliklerimizi tespit ediyoruz. Hem de okuma alışkanlığını kazanıyoruz. Günümüzü Kuran okuyarak geçiriyoruz. Her camide Allah’ın kelamı okunuyor. Küçük çocukların Kur'an okumak için camiye gelmesi bizim yanımızda karşılıklı olarak okuması bizleri mutlu ediyor. Kur'an ile haşır olan bir nesil yetiştirmeliyiz. Çok şükür çocuklarımız bu yolla yetişmeye başladı. “ 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER