ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 22:38

Meclis’te ’küfür’ tartışması

Mecliste küfür tartışması


AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan’a TBMM Genel Kurulu’nda, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’e yönelik sözleri nedeniyle kınama cezası verildi.

Tartışmaların ardından Meclis Başkanlık Divanı ve grupların ortak açıklamasını okuyan TBMM Başkanvekili Meral Akşener, "Milli ahlaka, erdeme, siyasi etiğe, temel kişi hak ve özgürlüklerine müdahale niteliğinde her türlü söz ve fiilin şiddetle karşısında olacağımızı beyan ederiz" dedi.

TBMM Genel Kurulu, Kamer Genç’in geçen hafta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e yönelik kullandığı ifadeler nedeniyle bugün yine karıştı. CHP Tunceli Milletvekili Genç’in kürsüdeki konuşmasına tepki gösteren AK Partili vekiller, Genç’in üzerine yürüdü. Tartışma sırasında AK Parti Tokat Milletvekili Aslan, Genç’e küfür etti. Yaşanan tartışmaların ardından Meclis Başkanvekili Meral Akşener oturuma ara verirken, verilen arada Akşener grup başkanvekilleriyle bir toplantı yaptı.

Birleşimi yeniden açan Akşener, bugün de dahil olmak üzere son günlerde TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerde yaşanan olaylarla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’nın ve siyasi parti gruplarının ortak duygu ve düşüncelerini yansıtan bir açıklama hazırlandığını belirterek, açıklamaya okudu. Akşener, "TBMM Başkanlığı ve TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler olarak son zamanlarda Meclisimizin mehabetini ve temsil ettiği yüce medeniyetimizin geleneğine uygun olmayan söz ve fiillere tanıklık edilmektedir. Bizler, bu milletin Kurtuluş Savaşı’nı kumanda etmiş bu gazi Meclis’in çatısı altında bundan sonra hangi siyasi parti grubundan olursa olsun, milli ahlaka, erdeme, siyasi etiğe, temel kişi hak ve özgürlüklerine müdahale niteliğinde her türlü söz ve fiilin şiddetle karşısında olacağımızı beyan ederiz" ifadelerini kullandı.

Akşener, Aslan’ın Genç’e yönelik ifadelerinin içtüzüğün 163. maddesi çerçevesinde kınama cezasını gerektiren haller kapsamında olduğunu belirterek, kınama cezasını oya sundu. TBMM Genel Kurulu’nda Aslan’a kınama cezası verilmesi tüm partilerin oyuyla kabul edildi.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER