ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 18:05

Meclis yarın toplanıyor


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski bakanlar hakkındaki fezlekelerin yarın TBMM'de görüşülecek olmasıyla ilgili, "İstanbul Başsavcılığı'nın bize gönderdiği yazıları da Genel Kurul'un bilgisine sunmuş olacağız. Ondan sonraki hususlar Genel Kurul'un takdirine bağlıdır" dedi.

Çiçek, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 130. Genel Kurulu toplantılarına katılmak için bulunduğu İsviçre'nin Cenevre şehrinde, dört eski bakanla ilgili fezlekelerin yarın TBMM'de görüşülecek olmasını basın mensuplarına değerlendirdi.
İç tüzüğün ilgili hükümleri çerçevesinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir talebi bulunduğunu belirten Çiçek, kendilerinin de bu talebi işleme koyduğunu söyledi. Yarın saat 15.00'te TBMM Genel Kurulu'nun toplanacağını anımsatan Çiçek, şöyle devam etti:

"Olağanüstü gündem konusu ne ise onu görüşmeye başlayacak. Bunu görüşecek. Ayrıca biz İstanbul Başsavcılığı'nın bize gönderdiği yazıları da Genel Kurul'un bilgisine sunmuş olacağız. Ondan sonraki hususlar Genel Kurul'un takdirine bağlıdır. Çünkü, bizim savcılıktan gelen taleplerle ilgili resen, eski uygulamaları da dikkate aldığımızda resen yapacağımız bir husus yok. Genel Kurul'un bilgisine sunuyoruz. Bundan sonrası milletvekillerinin takdirine bağlı bir husustur. Onu da yarın hep beraber göreceğiz."

- PAB Genel Kurulu toplantıları

Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 130. Genel Kurulu toplantılarını da değerlendiren Çiçek, bu toplantıların verimli geçtiğini söyledi.

Genel Kurul'da Türkiye'yi yakından ilgilendiren bölgesel ve küresel sorunların gündeme geldiğini anlatan Çiçek, "Bunların başında Suriye'nin geçen seneden beri Türkiye'yi suçlamaya çalışan bir teklifi, bir önerisi oluyor. Geçen seneki oylamada 400'ün üzerinde oy almıştı, bu defa bu yarı yarıya düştü. Bu da arkadaşlarımızın, delegasyonumuzun, büyükelçiliğimizin buradaki çalışmalarıyla, gayretleriyle oldu" dedi.

Kendilerinin de Türkiye'nin görüşlerini ve beklentilerini hem genel kurulda hem de ikili görüşmelerde ifade etmeye çalıştıklarını anlatan Çiçek, muhataplarından Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 2015-2016 yılları geçici üyeliği adaylığı konusunda destek istediklerini dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Meclis Başkanı Sibel Siber'in Tahran'daki görüşmelerde olduğu gibi Cenevre'deki görüşmelerin önemli bir kısmına katıldığını ifade eden Çiçek, "Burada gözlemci üye olarak bulunabilir mi? Hem onun çalışmasını yaptık hem de Kıbrıs konusunu muhataplarımıza bir defa daha ifade etme imkanı oldu" dedi.

Çiçek, Hollanda ve İngiltere gibi bazı ülkelerin parlamento başkanlarıyla yaptığı görüşmelerde de terör başta olmak üzere Türkiye'nin beklentileri olan bazı konuları da ifade etmeye çalıştıklarını anlattı.

- Suriye

Suriye'nin gündeme getirdiği oylamada oy sayısının düşmesinin önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Çiçek, "Suriye hem suçlu hem güçlü, Türkiye'yi suçlamaya çalışıyor. Biz de oradaki trajediye, insanlık dramına dikkati çekmeye çalışıyoruz" dedi.

Ukrayna'daki gelişme sebebiyle Suriye'nin biraz ikinci plana düşmüş gibi gözüktüğüne işaret eden Çiçek, ama Suriye'deki durumun Ukrayna'daki gelişmelerden çok daha önemli olduğunu, insanların halen hayatlarını kaybetmeye devam ettiğini söyledi.

Çiçek, "İnsanların hafızası, ülkelerin hafızası da bir haftadan fazla sürmüyor galiba, bir olay olduğu zaman acıları unutuveriyor. Biz de bunları hatırlatmaya çalıştık" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER