ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 18:50

Meclis önünde açlık grevine destek eylemi

BDP Ankara İl Başkanlığı, tutuklu milletvekilleri için açlık grevi başlatan BDP ve HDP’li vekillere, Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde destek eylemi düzenledi.


Dikmen Kapı önündeki eyleme katılan BDP/HDP Ankara İl Başkanlığı üyeleri, ‘Halklar vekillerine sahip çıkıyor’ pankartı açtı. BDP İl Başkanı Ahmet Aday, siyasi bir hukuk skandalını protesto etmek için toplandıklarını söyledi. Aday, mahkemenin CHP’li Milletvekili Mustafa Balbay’ı tahliye ettiğini ancak 6 BDP’li vekilin tahliye taleplerini reddettiğini söyledi. Ülkenin değişik bölgelerine ayrı ayrı yasa uygulandığını savunan Aday, yasa ve yargı kararlarını sömürgeci yasa olarak niteledi.

BDP'Lİ ÇELİK: KARAR HUKUK SKANDALIDIR

Meclis’te başlatılan açlık grevine katılan BDP Muş Milletvekili Demir Çelik de eyleme destek verdi. Konuşmasına, parlamentoda görüşülen bütçeyi eleştirmekle başlayan Çelik, bütçenin anti demokratik olduğunu öne sürdü.

Çelik, “Bir ülkenin yargıtayı, danıştayı, anayasa mahkemesi tüm mahkemelerin üstüyken, onların verdikleri karar bir başkası için emsal teşkil etmesi gereken içtihatlar zorundayken, CHP’li Balbay için verilen karar Amed’de, Kürdistan’da işlevsiz kalmıştır. İşlevsiz kalan Türkiye Cumhuriyeti’nin idari siyasi yapısıdır. Artık ok yaydan çıkmış, mızrak çuvala sığmaz bir noktada gerçeğiyle bizi karşı karşıya bıraktırmıştır. 5. ve 6. Ağır Ceza mahkemelerinin tahliye kararlarını reddetmesi hukuki değildir. Siyasidir, hukuk skandalıdır.” diye konuştu.KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER