ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 20:32

Meclis Başkanı, yaralı polisleri ziyaret etti


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Somali'deki Türk Büyükelçiliği ek binasına yönelik saldırıda yaralanan polisleri ziyaret etti.

Akşam saatlerinde yaralı polislerin yattığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çiçek, "Menfur bir saldırı sonucunda yaralanan dört güvenlik görevlimiz tedavi için hükümetimiz tarafından bu hastaneye getirildi. Durumları gayet iyi. Türkiye Somali'de insani bir görev yapıyor. Türkiye’nin yaptığı bu faaliyet ve çabalardan rahatsız olan bir kısım güçler olduğunu biliyoruz. Bu güçler Türkiye’nin çabalarına engel çıkarmak için her zaman olduğu gibi bu defa da terör örgütlerini kullandı. Terör olayı bir insanlık belası. Çağımızın en büyük vebası. Buna karşı uluslar arası işbirliği yok. Bir kısım güçler bu imkanı bir ülkenin aleyhine rahatlıkla kullanıyor. En tipik örneği bu saldırı." dedi.

İslam ülkelerinde yaşanan olaylara da değinen Çiçek, şunları ifade etti: "Ramazan ayında İslam dünyasında bizi derinden üzen katliamlar, saldırılar oldu. Bizim dinimiz barış ve esenlik dini. Ama bu ülkelerde bu tip olayların olması düşündürücü. Herkesin ders çıkarması gerek. Cahiliye devrinde bu tür olaylar olurken aradan geçen bunca zamana rağmen cahiliye devrinin anlayışına bile sahip olmayan bir kısım anlayışlar var. Bu anlayış kendi halkına silah kullanabiliyor, kendi halkını namaz esnasında katledebiliyor, terör saldırıları ile Müslüman kanı akıtmakta bir sakınca görmüyor. Ülke olarak bu tip bir anlayışı ne geçmişte ne de şimdi kabul ettik. Bizim dinimiz barıştan yana, esenlikten yana. Temennimiz bir an önce dinimizin anlayışına, felsefesine uygun bir anlayışın İslam dünyasına hakim olmasıdır."

Gazetecilerin Somali ile ilgili sorusu üzerine Çiçek, "Bu olay bize gösteriyor ki bir kısımların ayağına bastığımız anlaşılıyor. Türkiye’nin her geçen gün o bölgede etkinliği artıyor. Bu tür faaliyetlerden rahatsız olanlar bu tür terör örgütlerini kiralayıp, onlar üzerinden eylem koymaya çalışıyor. Bunları lanetliyoruz." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER