ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 13:18

MEBİM 147, büyük başarısı


Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), iletişim merkezi MEBİM 147, eğitimini sürdürmek isteyen 800 kız çocuğuna umut oldu.
     MEB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, öğrenci, öğretmen ve velilerin eğitim odaklı sorularını yanıtlamak amacıyla MEB, Türksat ve Turkcell Global Bilgi iş birliğiyle Van Erciş'te açılan MEBİM 147, birinci yılını doldurdu.
     Türkiye'nin dört bir tarafından arayan vatandaşların, MEB'in görevleriyle ilgili her türlü bilgi edinme, talep, görüş ve öneri, şikayet başvurularını 7 gün 24 saat karşılayan MEBİM 147, 1 yılda 952 bin 225 başvuruyu cevapladı.
     Gelen çağrıların yüzde 92'sini anında, diğerleri ise en geç 72 saat içinde çözüme kavuşturuldu. MEBİM 147, bugüne kadar en çok ''açıköğretim lisesi iş ve işlemleri'', ''4+4+4 eğitim sitemi'', ''mesleki açıköğretim lisesi iş ve işlemleri'' ve ''personel İşlemleri'' konularıyla ilgili arandı.
     Hattı arayarak, ''okumak istiyorum'' diyen 800 kız çocuğu ise eğitime kazandırıldı.
     2012 yılı sonunda uluslararası yeterliliğe sahip bağımsız bir araştırma firmasınca yapılan vatandaş memnuniyet araştırması sonuçlarına göre, iletişim merkezinden hizmet alanların memnuniyet oranı yüzde 81 olarak belirlendi.
     Çalışanlarının yüzde 50'si engelli olan MEBİM 147'nin 800 metrekarelik binası, engelli dostu anlayışla tasarlandı. Yaş ortalaması 27 olan vatandaş temsilcilerinin yüzde 95'i ise depremzedelerden oluşuyor.
    
     -Örnek bir sosyal sorumluluk projesi-
    
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı, iletişimde esas olanın konuşmak olduğuna dikkati çekerek, MEBİM 147'in, bu temel amaç üzerinde yükseldiğini, öğrenciler, öğretmenler ve velilerin eğitime ilişkin bütün sorularına, sorunlarına kulak verdiğini belirtti.
     MEBİM 147'nin ''biz buradayız'' diyen 800 kız çocuğunun sesini duyurmasının ve çocukları okullarına kavuşmasının ayrıca anılmayı hak ettiğini kaydeden Avcı, ''Depremin izlerini silmek amacıyla Van Erciş'te kurulan merkezimiz, depremzedelerle engelli vatandaşlarımızı istihdam eden bölgenin ikinci büyük işletmesi olma özelliğiyle de örnek bir sosyal sorumluluk projesi olmuştur'' ifadelerini kullandı.
     Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan da merkezin şehrin her anlamda gelişimine katkı sağlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     Açıklamada, iletişim merkezinin yakında yurt dışından da çağrı almaya başlayacağı, bu konudaki çalışmalarını sonlandırmak üzere olduğu bildirildi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER