ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 14:52

Mazlumder'den ‘yasakçı başörtüsü genelgesi geri çekilsin’ eylemi

Mazlumderden yasakçı başörtüsü genelgesi geri çekilsin eylemi


 Yıllar önce hazırlanan genelgenin bazı valilikler tarafından 'yeniymiş' gibi kamuda ‘başörtü yasağı’nı dönüştürülmesine tepkiler sürüyor. Mazlumder Bursa Şubesi kamudaki başörtüsü yasağını yeniden gündeme getiren genelgenin geri çekilmesi isteyerek, İçişleri Bakanlığı'nın yasakçı tutumunu kınadı.

Mazlumder üyeleri öğlen saatlerinde Orhan Parkı’nda toplandı. Topluluk adına açıklama yapan Mazlumder Bursa Şube Başkan Yardımcısı Hamza Aktı, 28 Şubat sonrası Türkiye’de yaşanılan pek çok mağduriyetle birlikte başörtüsü yasağı, ikna odaları, disiplin cezaları, öğrencilikten ya da işten atılmalar ile bireylerin temel hak ve hürriyetlerinden olan eğitim, çalışma hakkının keyfi yasaklarla gaspedildiğini söyledi. Aktı şunları kaydetti: “Türkiye pratiği, kamusal alan dayatmaları ile başlayan süreçte genelgeler, yönetmelikler, iç tüzükler ve mahkeme kararları ile gayrimeşru ve hukuksuz bir sürecin bugüne kadar yaşandığı bir pratiğe dönüştü. Geldiğimiz noktada, bir yıldır atılan olumlu adımlar üzerine, kamusal alan ve getirdiği yasaklarla hesaplaşılacağı umudu taşımaya başlamışken, yine bir genelgeyle tüm iyileşmelerin geride bırakılabileceğine şahit olduk. İçişleri Bakanlığı, darbe döneminin sancılarını hatırlatacak bir genelgeye imza atmış bulunmaktadır.”

Hükümetin her türlü ayrımcılıkla mücadele edileceğini deklare etmesine rağmen gündeme gelen yasak genelgesinin ürkütücü olduğunu belirten Hamza Aktı, “Kıytırık genelgeyi tanımıyoruz. Derhal geri çekilmesini istiyoruz Kamuda sürekli ve kalıcı başörtüsü özgürlüğü kampanya ve söylemlerinin devam ettiği şu günlerde İçişleri Bakanlığı’nın bu tutumunu şiddetle kınıyor ve mezkur genelgenin derhal geri çekilmesini istiyoruz” dedi. Kalabalık, basın açıklamasının ardından dağıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER