ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 15:39

Mavi Marmara’nın mağdurları Bursa’da

Mavi Marmaranın mağdurları Bursada


İsrail’in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıyla ilgili olarak İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava kapsamında 5 kişi Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade verdi. 50 avukatla adliyeye ifade vermek için giren mağdurlar çıkışta basın açıklaması yaptı.

İHH Bursa Şube Başkanı Hüseyin Kaptan’ın yanı sıra, Mükerrem Tetik, İdris Şimşek, Murat Pala ve Ali Osman Ceylan ifadelerinin ardından çıkışta basın açıklaması yaptı. Kaptan, 2010 yılında Filistin toprağı Gazze’ye insani yardım malzemesi götürürken, İsrail devleti tarafından insanlık dışı saldırılara maruz kaldıklarını belirtti. Kaptan, “Terör devleti İsrail, bir eşkıya mantığı ile benim de içinde bulunduğum insani yardım taşıyan Mavi Marmara Gemisine tam bir korsanlıkla basmış, içinde bulunan bir çok farklı ülke ve dinden gönüllülere saldırmıştır. Kimisi şehit düşmüş, kimisi yaralanmış ve insani yardım malzemeleri gasp edilmiştir.” diye konuştu.

'Şimdi hesap verme vaktidir' diyen Kaptan, şöyle devam etti: “Terörist İsrail’in işlediği insanlık suçu nedeni ile İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmış, 6 Kasım 2012’de başlayan bu dava ile cinayet, yağma, hakaret ve kötü muamele öldürmeye teşebbüs, kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma suçlarından dolayı eşkıya İsrail’in hava ve deniz kuvvetleri komutanları, istihbarat başkanı ve genelkurmay başkanlarının sanık olduğu yargılama süreci başlamıştır. Bursa’dan gönüllülerin mağdur olarak ifadeleri de talimatla bugün Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde alındı, bu sebeple buradayız.”

Bursalı Mavi Marmara gemisi mağdurlarının avukatlarından olan eski Bursa Baro Başkanı Zekeriya Birkan’da mağdurlardan birinin ifadesini okuyarak gemide neler yaşandığını anlatmaya çalıştı. Grup daha sonra İsrail aleyhine sloganlar attıktan sonra dağıldı. Grupta bulunan bazı bayanlar ise ağlayarak İsrail’e tepki gösterdi. Bayanlar ayrıca Obama’dan İsrail’e 'dur' demesi çağrısında bulundu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER