ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 13:09

Mavi Marmara davasında devam ediliyor


Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine Akdeniz'in uluslararası sularında düzenlenen ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıya ilişkin davanın 7. duruşması başladı. Dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ve Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi davanın sanıkları arasında yer alıyor.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından büyük salonda görülen duruşmaya sanıklar katılmadı. Bazı mağdur ve müştekiler ile tarafların avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada, sanıkları İstanbul Barosu tarafından atanan avukat temsil ediyor.

Kimlik tespitleri yapılan mağdur ve müştekilerin sesli ve görüntülü olarak ifadelerinin alınması ile duruşmaya başlandı.İsrail'in müdahalesini kamerasıyla birlikte 'Stendony' gemisinden izlediğini belirten İtalya vatandaşı müşteki Manulo Luppicini, zodyakların içinde bulunan İsrailli komandolarının, Mavi Marmara gemisine doğru hedef gözeterek ateş ettiklerini söyledi. Daha sonra gemiye tepeden helikopterin yaklaştığını belirten Luppicini, "O kadar yaklaştı ki geminin üzerindeki eşyalar uçuştu." ifadesini kullandı.

Üzerinde 'Press' yazan bir kart ve yelek olmasına rağmen gemideki herkesle aynı şekilde müdahaleye maruz kaldıklarını belirten Luppicini, müdahalenin ardından İsrailli askerlerin kendisine ait olan bütün eşyalarını aldığını söyledi. Luppicini, olayın ardından ülkesine döndüğünde banka hesaplarından para çekildiğini farkettiğini anlattı.

İsrail'in saldırısının planlı olduğunu ifade eden İrlanda asıllı Keneth O'Keefe de "Saldırı zamanı olarak, gemide bulunan Müslümanların bir çoğunun dua ettikleri sabah namazı vaktini seçmiştiler. Askerler, el bombaları, ses ve sis bombalarıyla gemide bir kaos ortamı yaratmak için uğraştılar." dedi. O'Keefe, geminin üstüne çıktığında çok sayıda yaralanmış ve vurulmuş insan gördüğünü dile getirdi.

Yazar Abdurrahman Dilipak ile Mısır, Fransa, Cezayir, Tunus, Fas, İngiltere ve Yunanistan'dan gelen avukatların da izlediği duruşma, müşteki ve mağdurların ifadesinin alınmasıyla devam ediyor.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER