ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 14:55

Matur: Gazetecilerle değil, yolsuzluk yapanlarla uğraşın


Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Sezai Matur, gazetecilerin emniyet binalarına girmesinin yasaklanmasın basın özgürlüğüne şimdiye kadar vurulmuş en ağır darbelerden biri olduğunu söyledi.

Matur, yaptığı açıklamada, bugün emniyete girilmesini yasaklayanların, yarın valilik, belediye ya da herhangi bir devlet kuruma girişi de yasaklayabileceğini kaydetti. Hükümete ‘gazetecilerle değil, yolsuzluk yapanlarla uğraşın’ çağrısında bulunan Matur, “Neden korkuyorsunuz da emniyet binalarına girmeyi yasaklıyorsunuz? Halkı bilgilendirmek gibi en temel görevini yapan basına karşı bu tavrın gerçek sebebi nedir? Neleri gizlemeye çalışıyorsunuz? Böyle yasaklarla gerçeklerin ortaya çıkmasını engelleyemezsiniz.” diye konuştu.

Hükümetin böyle yasaklamalarla kendi memuruna bile güvenmediğini gösterdiğini dile getiren Matur, basına yönelik bu sansürden geri adım atılmasını istedi. Özgür basına herkesin bir gün ihtiyacı olacağını vurgulayan Matur, “Bu karar gazetecilerin araştırma yapmasını, bilgi almasını engelliyor. Sadece ‘benim verdiğim kadarıyla’ yetineceksin diyor. O zaman gazetelerin bir kurumun basın bülteni olmaktan farkı kalmaz. Bu karar hem insan haklarına, hem yasalara da aykırı. Bir devlet kurumuna girmeyi yasaklayamazsınız. Basın mensupları da bu ülkenin vatandaşları. Böyle bir yasak nasıl olur. Basına yönelik bu sansürden geri adım atılmalı. Unutmayalım bir gün hepimizin özgür basına ihtiyacı olabilir.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER