ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 13:44

Matkap: "Hükümet dış politikasını yeniden düşünsün!"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Reyhanlı ilçesindeki patlamalarla ilgili "Hükümet yeniden oturup düşünmeli, dış politikasını yeniden değerlendirmeli" dedi.
     Matkap, beraberindeki CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve 9 milletvekiliyle Reyhanlı'da patlamaların meydana geldiği yerlerde incelemelerde bulundu. Patlamada zarar gören CHP ilçe binasına da geçen Matkap ve beraberindekiler burada partililerle görüştü.
     Görüşmenin ardından açıklama yapan Matkap, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Reyhanlı halkının acılarını paylaştığını, konuyla ilgili üzerlerine düşenleri yapacaklarını bildirdi. Televizyonlardaki haberlerin "olayı kimin yaptığının" üzerine yoğunlaştığını belirten Matkap, bu olayların neden yaşandığının tartışılması gerektiğini söyledi.
     Matkap, Reyhanlı üzerinde uzun zamandır bir oyun oynandığını savunarak, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamanın tam olarak aydınlatılmamasının bu duruma neden olduğunu ileri sürdü.
     Savaştan kaçıp Türkiye'ye gelen mültecilere sonuna kadar sahiplenileceğini belirten Matkap, "Ama bazıları da art niyetli olarak burada. Bu fırsatları değerlendirmek, ekonomisini güçlendirmek adına burada. Bu da çok önemli" dedi.
     Matkap, şöyle devam etti:
     "Hükümet yeniden oturup düşünmeli, dış politikasını yeniden değerlendirmeli. 'Niye bir anda bu olaylarla karşı karşıya kaldım, niye 800 kilometrelik sınır bölgemi düşünmedim, kime hizmet ediyorum' Bağımlı dış politikanın sonuçlarını yaşıyor Türkiye. Bu çok net. Asıl sorun orada."
     Sınırla ilgili "Yol geçen hanı" şeklinde tanımlamalar olduğunu ancak buna rağmen herhangi bir tedbir alınmadığını iddia eden Matkap, CHP'lilerin "kan ve ceset" üzerinden siyaset yapmadığını, Reyhanlı halkının yaralarını sarmak adına taziye ziyaretlerinde bulunacaklarını, hastanelerdeki yaralılarla görüşeceklerini bildirdi.
     Türkiye'nin her halükarda savaşa girmemesi gerektiğini vurgulayan Matkap, "Bu olayı kim yapmış olursa olsun hepimize düşen görev Türkiye'yi savaşa sokmamak olmalı. Çünkü bunun gereği yok" diye konuştu.
     Matkap ayrıca, olay yeri ve yakınlarından geçerken "delillerin karartılmaması adına bir barikat kurulduğunu ve milletvekillerinin geçişinin engellenmeye çalışıldığını" öne sürerek bunun bir daha yapılmamasını istedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER