ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 16:37

Marmaris'te milyonlarca arı telef oldu


Marmaris'te hafta sonu etkili olan şiddetli yağmurun ardından bazı köylerde meydana gelen su taşkınları dolayısıyla 4 bin kovandaki milyonlarca arı telef oldu.
    
Marmaris Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Çiftçi, AA muhabirine yaptığını açıklamada, ilçede cumartesi gecesi ve pazar sabahı etkili olan yağmurun bölgedeki çok sayıda arıcıyı zarara uğrattığını söyledi.
    
Köyleri dolaşarak arıcıların zararlarını tespit etiklerini belirten Çiftçi, ''İlk belirlemelere göre 4 bin kovan zarar gördü. Tespit çalışmalarımız devam ediyor. Zarar gören kovan sayısı daha fazla olabilir'' dedi.
    
En fazla zararı Hisarönü köyünün Değirmenyanı Mahallesi'ndeki yağmur sularına kapılan arı kovanlarının gördüğü öğrenildi.
    
Ordu'dan çam balı üretmek için geldiği Değirmenyanı'ndaki bir vadiye kovanlarını koyan Naci Aktaş, bin 400 kovanının yaklaşık bininin kaybolduğunu söyledi.
    
Yaklaşık 200 bin lira zararı olduğunu ifade eden Aktaş, ''Kovanlarımızın yüzde 90'ı hasar gördü. Yüzde 70'i sel sularına kapılarak kayboldu. Kovanlarda milyonlarca arı vardı. Şu anda burada kalanlar, kovanların yüzde 30'u. Ancak bunların da çoğu hasar görmüş durumda. Kalan arıları hayata döndürmeye çalışacağız. Tekrar arıcılığa devam etmeye çalışacağız. Yetkililer de yardımcı olursa çok iyi olur'' diye konuştu.
    
Aktaş, İlçe Tarım gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin bölgeye gelerek ilk tespit çalışması yaptığını kaydetti.
    
Marmaris'te hafta sonu etkili olan yoğun yağış nedeniyle Hisarönü köyü ve Bozburun beldesinde çok sayıda evi su basmış, kümes hayvanları telef olmuştu.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER