ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 19:05

Marmaray'ın tarihi yolculuğu gerçekleşti


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ideallerin hayallerle gerçekleştiğini ifade ederek, "Bu da (Marmaray) hayaldi ve idealimizi gerçekleştirmenin şu anda mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.
Asya ile Avrupa'yı denizaltından birbirine bağlayan, "Asrın Projesi" Marmaray'ın ilk konukları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Gülten Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile Romanya Başbakanı Viktor Ponta'nın Üsküdar'da başlayan yolculuğu, Yenikapı İstasyonu'nda sona erdi.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da eşlik ettiği Gül ve beraberindeki heyet, Yenikapı İstasyonu'nda Marmaray kazılarından çıkan tarihi eserlerin yer aldığı sergiyi gezdi.
Başbakan Erdoğan sergiyi eşi Emine Erdoğan ile el ele, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ile kol kola gezdi.
Gül, Çiçek, Erdoğan, Mahmud, Abe ve Ponta daha sonra PTT tarafından Marmaray'ın açılışı dolayısıyla özel olarak hazırlanan pulun, müzede sergilenecek örneğine imza attı.

- "İstanbulumuz'a ve ülkemize hayırlı olsun"

Başbakan Erdoğan, Yenikapı İstasyonu'ndan ayrılırken AA muhabirinin, "1,5 asırlık hayal gerçekleşti, ilk seferini de yaptınız, neler hissediyorsunuz?" sorusu üzerine şunları söyledi:
"İdealler hayallerle gerçekleşir, bu da hayaldi ve idealimizi gerçekleştirmenin şu anda mutluluğunu yaşıyoruz. Özellikle 2004'ten bu yana aslında hedeflerimizin biraz gerisine düştük. Daha kısa bir zamanda burayı açacaktık. Öyle de olsa böyle de olsa hamdolsun açmış bulunuyoruz. Bundan sonra İstanbulumuz'un, 2015'teki diğer projenin açılması, yine 2015'te 3. köprünün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılmasıyla, Boğaz'daki bu sıkıntıları, gidiş-gelişlerdeki tıkanıklıkları bir çok yönüyle açacağız.
Bir, toplu taşımacılıkta önemli bir adım atıyoruz ki, burası toplu taşımacılıkta önemli bir merkez olacak, çekim alanı olacak. İki, ağır yük taşıyıcılarında 3. köprü büyük bir çekim alanı olacak. Çünkü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden artık büyük araçlar geçmeyecek, birden (Boğaziçi Köprüsü) zaten geçmiyor. Bunların hepsini 3. köprüye almış olacağız. Otomobillerde de 2015'te açılışını yapacağımız deniz altındaki tüp geçişle bir rahatlama gelecek. Yani 2015 sonu, İstanbul'da ulaşımın çok daha farklı, daha rahat olacağına inandığım bir yıl olacak. Bundan dolayı tüm emeği geçen arkadaşları kutluyorum. İstanbulumuz'a ve ülkemize hayırlı olsun diyorum."
(bitti)

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER