ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 20:27

Marmaray'dan notlar

Asya ile Avrupa arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray'ın açılışı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta ile 8 ülkeden 9 konuk bakanın katılımıyla gerçekleşti.


Açılış töreni için Üsküdar İskelesi'nin karşısında oluşturulan alanda, protokol üyelerinin oturması için büyük bir çadır ile hemen yanında konuşmaların yapılacağı platform yer aldı.
Törende vatandaşlara, günün anısına ve güneşten korunmaları için üzerinde "Marmaray" logosu bulunan şapka dağıtıldı.
Sabah erken saatlerden itibaren tören alanına gelen basın mensupları için de platformun sol tarafına stant yerleştirildi. Büyük led ekranların bulunduğu alanın girişine dev Türk bayrağı ile Atatürk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleri asıldı. Alana ana giriş kısmında iki farklı arama noktası oluşturuldu. X-Ray cihazlarıyla yapılan kontrolün ardından vatandaşlar tören alanına girdi. Sahil güvenlik ekipleri de denizde hazır bekletildi.
Üsküdar Meydanı'nda gerçekleştirilen törene, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda milletvekili ve ilçe belediye başkanı katıldı.
Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta ile 8 ülkeden 9 konuk bakan da protokolde yer aldı.

- Tören ve konuşmalar

Asya ile Avrupa arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray'ın açılış töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yabancı konukların yerlerini almasıyla başladı. Protokolde Gül ile Erdoğan'ın arasına Somali Cumhurbaşkanı Mahmud oturdu. Törenin başlamasının ardından Gül ile Erdoğan birbirlerine doğru eğilirek bir süre konuştu.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, projeyi tanıtan bir sinevizyon gösterisi izlendi. Açılışta, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuşma yaptı.
Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, çok büyük projelerin önce hayal edildiğini, sonra ideal haline geldiğini ve sonra da iş bilen, kararlı, vizyon sahibi insanlar tarafından gerçekleştirildiğini dile getirerek, "153 sene önce hayal edilen bu proje, bugün ne mutlu ki hükümetimiz tarafından gerçekleştirildi ve açılışını yapıyoruz. Hep beraber Üsküdar Meydanı'nda temellerini atmıştık, bugün hep beraber açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.
Üç büyük imparatorluğun tarihe iz bırakırken, İstanbul'a da birçok izler bıraktığını belirten Gül, "Şimdi Cumhuriyet dönemini yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti döneminde de İstanbul'a çok büyük eserler kazandırılıyor. Zannetmeyelim ki biz sadece Asya kıtasıyla Avrupa kıtasının en yakın uçlarını birleştiriyoruz, biz aynı zamanda Asya ile Avrupa'nın en uzak uçlarını da bu tünel vasıtasıyla birleştiriyoruz" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da "Marmaray'la, hem Cumhuriyetimizi yüceltiyor hem de demokratik bir cumhuriyetin, istikrar içinde, güven içinde, kardeşlik ve dayanışma içinde bir cumhuriyetin neleri başarabileceğini bugün ispat ediyoruz" dedi.
Cumhuriyeti sadece ulaştırma ağlarıyla ayağa kaldırmak noktasında olmadıklarını ifade eden Erdoğan, "Marmaray, sadece iki kıtayı birbirine kavuşturmakla kalmıyor. Marmaray, 150 yıl öncenin hayallerini gerçekle buluşturuyor. Marmaray, tarih ile bugünü, bugün ile geleceği buluşturuyor. Marmaray, kıtaları olduğu kadar insanları, halkları, ülkeleri birbiriyle buluşturuyor, kucaklaştırıyor" diye konuştu.
Erdoğan, 2015'te de biraz daha güneyden, içinden otomobillerin geçeceği tüp geçidin bitirileceğini bildirdi. Denizin altındaki çalışmaların devam edeceğini, aynı yıl 3. köprünün de inşallah bitirileceğini dile getiren Erdoğan, bunların, İstanbul'un ulaşımı için iktidarlarının neler yaptığının ortaya koyulması bakımından önemli olduğunu söyledi.
Kurdele kesiminden önce Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez dua etti.
Cumhurbaşkanı Gül, kurdele kesimi için platforma geçildiği sırada, Marmaray'ın büyük bir proje olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan'a, "Herkesin rüyasını gördüğü bir proje dedik. Böyle bir projeyi sadece açmamalıyız. Bayramlarda köprülere ne yaptığınızı bütün millet biliyor. Hiç değilse böyle asrın projesi için herhalde bir iyilik düşünüyorsunuz. Önce tabii ki sayın Başbakan'a sormam lazım" dedi.
Başbakan Erdoğan da "Sayın Cumhurbaşkanım, buranın bereketi bayağı iyi... Gerçi, 5 milyar doları neredeyse bulan bir yatırım. Sizin de az önce ifade ettiğiniz gibi bayramlardaki şey burada da bu açılışta Sayın Bakanım da bunun hemen notunu alsın. 15 gün burayı ücretsiz yapalım" diyerek karşılık verdi.
Bunun üzerine Gül, "Doğrusu ben de bunu bekliyordum. Çünkü bugün gerçekten bu projenin bayramını yapıyoruz. Sağolun, hayırlı, uğurlu olsun. Allah kazadan beladan korusun" ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve eşi Gülten Çiçek, Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Romanya Başbakanı Viktor Ponta ve diğer yetkililer, açılış kurdelesini kesti.

- İlk yolculuk

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Gülten Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray'ın ilk sürüşünde, makinist dairesinde yolculuk etti. İlk seferde bakanlar, yabancı konuklar, belediye başkanları, bürokratlar da yer aldı.
Marmaray'ın Üsküdar istasyonunda saat 17.19'da başlayan yolculuk, Asya ve Avrupa kıtalarının tam ortasında 10 dakikalık molanın ardından devam etti. İlk yolculuk, Yenikapı İstasyonu'nda saat 17.39'da sona erdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER