ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 16:25

Markale katliamın 19. yılı


Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da 5 Şubat 1994 yılında gerçekleşen Markale pazar yeri katliamının kurbanları, katliamın 19. yıl dönümünde anıldı.
    
Saraybosna'yı 44 ay boyunca kuşatma altında tutan Sırp birliklerince atılan havan topu mermisinin patlaması sonucu 68 Saraybosnalı'nın hayatını kaybettiği 144 kişinin ise ağır yaralandığı katliamın gerçekleştiği şehir merkezindeki Markale pazar yerinde, kurbanların anısına çelenk ve çiçek bırakıldı.
    
Saraybosna Kantonu Savaşın Sivil Kurbanları Birliği Başkanı Senida Karoviç, yaptığı konuşmada, 19 yıl önce bu yerde gerçekleşmemiş hayallerin, söylenmemiş kelimelerin son bulduğunu ve zamanın dahi iyileştiremediği bir acının meydana geldiğini ifade etti.
    
Saraybosnalı hiçbir kurbanın unutulmaması gerektiğini vurgulayan Karoviç, "Bu yüzden burada, pazar yerinde gerçekleştirilen katliamın yanı sıra Saraybosna sokaklarında gerçekleşen tüm katliamlarda işaretlenip oradan geçen insanların da yaşananları anımsaması sağlanmalı" dedi.
    
Saraybosna kuşatmasının bin 425 gün sürdüğünü ve bu süreçte 50 bin kişinin yaralandığını hatırlatan Karoviç, bin 601'i çocuk 11 bin 541 kişinin katledildiğini ve şehre günde ortalama 329 bomba düştüğünü söyledi.
    
 Katliam kurbanlarının yakınları AA'ya konuştu
    
19 yıl önce yaşanan Markale pazar yeri katliamında babasını, annesini, eşini, kardeşini, oğlunu, kızını, gelinini ve daha bir çok yakını kaybeden kurban yakınları da bugün pazar yerinde düzenlenen törene katıldı.
    
1994 yılındaki katliamda yengesi Rasema'yı kaybeden Alimasa Katan gözyaşları içinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Onu kardeşim gibi seviyordum. Her seferinde buraya gelip onun ruhu için dua ediyorum. Ben onun görümcesiyim, o benim yengem. Biz birlikte yaşıyorduk. Onu kardeşim gibi seviyordum. Onun hayatını kaybettiği o gün, benim hayatımdaki en acı gündü" diye konuştu.
    
Katliamda babasını kaybeden Mirsada Şaçiragiç ise emekli olan babasının ufak tefek işlerle uğraştığını ve katliamın yaşandığı o gün de para kazanmak amacıyla Markale'ye geldiğini söyledi. Babasının, saldırının ardından ağır yaralı olarak Almanya'ya nakledildiğini belirten Şaçiragiç, geçirdiği 10 ameliyata rağmen babasının hayatta kalmayı başaramadığını ifade etti.
    
Katliamın yaşandığı 5 Şubat 1994 günü eşini kaybeden ve bugünkü anma törenlerine torunuyla birlikte gelen Dika Begiç ise katliamın yaşandığı gün eşinden dışarı çıkmamasını istediğini, ancak her şeye rağmen onun evden çıktığını ve bir daha da geri dönmediğini söyledi.
    
Begiç, "Ben ona gitmemesini söylemiştim. İşi olduğunu ve gitmesi gerektiğini söyledi. Her yıl acım daha da büyüyor. Oğlum ve kızım olmasaydı hayata tutunamazdım" diye konuştu.
    
Katliam günü Markale'de bulunan ve patlamada ayağından yaralanan Abid Koçeviç ise o günü hala dün gibi hatırladığını söyledi.
     Koçeviç, "Çorbada kullanmak için biber satın almak üzere Markale'ye gelmiştim. Patlamada ayağımdan yaralandım. Kendime geldiğimde etrafımda beton üzerinde yatan insanlar gördüm. Sonra Markale'ye bombalı saldırı düzenlendiğini gören insanlar bizi hastanelere nakletmek üzere olay yerine gelmeye başladı. Beni kırmızı bir arabayla Koşevo Hastanesi'ne götürdüler. Sonra durumun ağır olduğu için Almanya'ya gönderildim" dedi.
    
"Kurban yakınları her yıl 5 Şubatı yeniden yaşıyor"
    
Markale pazar yeri katliamının 19. yıl dönümü dolayısıyla Saraybosna Kantonu Meclisi, Saraybosna Şehir Konseyi ve Saraybosna Kantonu'ndaki belediye meclisleri, Saraybosna'daki Ulusal Tiyatro binasında anma toplantısı düzenlendi.
    
1992-1995 yılları arasında gerçekleşen Saraybosna kuşatması sırasında yaralan Silvana Mariç isimli vatandaş, konuşmasında bugün resmi makamların yanı sıra tüm Saraybosnalılar'ın da savaş kurbanlarını andığını belirtti.
    
Bugün kendisinin savaşta hayatını kaybeden ve yaralananlar adına konuştuğunu söyleyen Mariç, "Ben bugünlerde hala o günü yeniden yaşıyorum" dedi.
    
Konuşmasında yaralandıktan sonra kendisine yardım eden insanlara da değinen Mariç, bu insanlar olmaksızın bugün birçok şeyin daha farklı olabileceğini söyledi. Saraybosna'da yaşamaya devam etme kararını 1993 yılında hastaneden taburcu olduğunda aldığını belirten Mariç, "Saraybosnalılar ve Saraybosna'nın sıcaklığı ruhumu iyileştirmemde yardımcı oldular" dedi.
    
     Markale pazar yeri katliamı
    
     5 Şubat 1994 tarihinde Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Markale pazar yerine saat 12:00 sularında havan topu ile yapılan saldırıda 68 kişi hayatını kaybetmiş, 144 kişi de ağır yaralanmıştı. Sırp Cumhuriyeti Ordusu bünyesindeki Saraybosna-Romaniya Alayı'nın o dönemde komutanlığını yapan Stanislav Galiç, Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'ndeki yargılanmasında başkent Saraybosna'da işlenen katliamlardan sorumlu tutulmuş ve müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.
    
Lahey'deki mahkeme, Markale pazar yerinde yaşanan katliamın Sırp Cumhuriyet Ordusu'nun yönettiği en korkunç katliamlardan biri olduğunu kararlaştırmıştı.
    
Markale pazar yerine 28 Ağustos 1995'te de bir saldırı gerçekleştirilmiş ve bu saldırıda ise 43 sivil hayatını kaybetmişti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER