ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:04

'Marka Şehirler İçin Kent Ekonomileri Forumu'

Marka Şehirler İçin Kent Ekonomileri Forumu


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekonomi İşler Başkanı Numan Kurtulmuş'un himayesinde başlatılan ‘Marka Şehirler İçin Kent Ekonomileri Forumu' Samsun'da yapıldı. Birçok şehirde de gerçekleşen foruma Samsun'da ekonomiye yön veren oda, dernek, sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ve işadamları katıldı.

Canik Kültür Merkezi’nde yapılan Kent Ekonomileri Forumu Samsun toplantısının açılışını AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş yaptı. Kentlerin, ülkelerin ekonomik lokomotifleri olduğunu ifade eden il başkanı Köktaş, forumun kentlerin ekonomik potansiyellerinin belirlenmesi, kaynakların doğru kullanılması ve ulusal ekonomiye daha faydalı hale getirilmesi amacı taşıdığını söyledi. Forumda Samsun kentinin ekonomik kaynaklarının ortaya konulduğu dile getiren AK Parti İl Başkanı Köktaş, şöyle konuştu: “İlk defa siyasi bir parti tarafından yapılan bu çalışmayı, bir parti çalışması haline getirerek, parti politikalarına yansıtma gayreti içindeyiz. Samsun'un ekonomik gelişmişliğinin sağlanması, daha ileri seviyelere getirilmesinin sağlanması, kentin imkanlarının tam anlamıyla belirlenmesi ve bu özellikleri itibarıyla kendine özgü yatırımlarda devlet ve özel sektörün yapması gerekenlerin sağlıklı bir şekilde birbirini tamamlayarak yapılmasının sağlanması ve bunun ortak bir platformda belirlenerek takibinin yapılması sağlanacaktır.”

Katılımcıların önerileri ve tespitleri sonucunda, Samsun’un ekonomik özellikleri, özel sektör ve kamunun yapması gerekenlerin ortaya konulacağını dile getiren Fuat Köktaş, “Marka şehirler oluşturulmasıyla Hedef 2023 vizyonunda Samsun, kendi öz kaynaklarıyla ulusal platformda yerini çok daha uygun şekilde alacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomileri Forumu'nun çalışmalarına ilişkin bilgi veren İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Erdemir ise forumun kentlerin ekonomik gelişimine temel oluşturacak vizyonlar, stratejiler, hedefler, proje ve faaliyetler belirleme ve hayata geçirme amacı taşıdığını hatırlattı. Doç, Dr. Erdemir, “Kentlerimizin ekonomik anlamda bir sıçrama yapabilmeleri, şüphe yok ki, yeni girişimlere, stratejilere, yaklaşımlara ve projelere olan ihtiyacı gündeme getirmektedir. Bu ihtiyacın karşılanması, bir yandan yeni fikir ve projeleri, diğer yandan siyasal, yönetsel ve finansal destekleri zorunlu kılmaktadır. Bütün bunların gerçekleşmesi merkezin ve yerelin birlikte ve geniş katılımlı bir süreç yönetimini gerektirmektedir. Bu çalışma ile, söz konusu merkez/yerel birlikteliği çerçevesinde, her bir kentin ekonomik geleceğine yönelik bir yandan uzun vadeli vizyon ve stratejik perspektifleri, diğer yandan 5 yıllık uygulama planını ortaya çıkarmak hedeflenmektedir." ifadelerini kullandı.

Forumun basına kapalı bölümünde 8 masa ve 8 kişiden oluşan gruplar, kendilerine yöneltilen 4 soru için 20 dakika tartışılacak. Raportörler gerekli notları alacak, tartışma sonunda masanın belirleyeceği 3 adet vizyoner proje oylaması yapılıp moderatöre sunulacak. Moderatör her masadan gelen proje önerilerini listeleyecek ve tüm katılımcıların oylamasına sunup en çok oy alan beş projeyi belirleyecek. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER