ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 16:05

Mardinli işadamları Mısır ile ticaret köprüsü kurdu

Mardinli işadamları Mısır ile ticaret köprüsü kurdu


Mardin İşadamları Derneği (MARİAD) Genç Komitesi, 13 işadamının katıldığı Mısır gezisi düzenledi.

Geziyle ilgili değerlendirmede bulunan MARİAD Genç Komitesi Başkanı Ramazan Tekin, Mısır’ın birçok alanda yatırıma açık ve yatırım fırsatı sunan ülke olduğunu belirtti. Mısır’ın ticaret ve sanayi şehri olarak bilinen ve ikinci büyük şehri olan İskenderiye liman ve Kahire şehirlerinde işadamları ile birlikte bir araya geldiklerini anlatan Tekin,
Mardin’in son yıllarda ihracatta önemli bir potansiyel yakaladığını kaydetti. Tekin, şu değerlendirmede bulundu: "Mardinli işadamlarının Mısır’da yatırım yapmaları çok önemlidir. Mısır’da özellikle altyapı ve üst yapıda yapılacak çok iş var. Belediyecilik anlayışı ve hizmeti olmadığı için bu iki konuda çok eksik gördük. Mısır’da ayrıca inşaat ve elektrik konusunda da iş imkanları oldukça fazladır. Ekibimizin çoğunluğu inşaatçı ve müteahhit olduğundan dolayı Mardinli işadamlarımız, müteahhitlerimiz rahatlıkla Mısır’da iş yapabilirler. Globalleşen dünyamızda, dünya gittikçe küçülüyor ve adeta küçük bir köy haline geliyor. Herkes her yerde iş yapabiliyor ve iş kurabiliyor. Bundan dolayı Mardinli işadamlarımızın da dünyaya açılması gerekiyor.”

Bu tür gezilerin bu yönüyle işadamlarına ufuk açıcı olduğunu ifade eden Tekin, "Mardinli işadamlarımızın daha çok yurtdışı gezilerine katılması çok önemlidir. Beş gün süren Mısır iş gezisine 13 işadamı ve sanayici katıldı. Ziyaret sırasında ikili görüşmeler yapan işadamlarımız iş bağlantısı kurdu. İnşallah Mardinli işadamları en kısa zamanda Mısır’da yatırımlarını hayata geçirirler.” temennisinde bulundu.

Mısır dönüşü ziyaret hakkında görüşlerini bildiren E-Dizayn İç Mimarlık Ltd. Şti. sahibi İç Mimar Erdinç Çelebioğlu ise Mısır'ın 85 milyon nüfusuyla Kuzey Afrika'da önemli bir pazar potansiyeline sahip olduğunu ve Türkiye'nin bu pazardan daha fazla istifade etmesi gerektiğini belirtti. Çelebioğlu, "Türkiye-Mısır ilişkileri son yıllarda daha da yakınlaştı. İyi ilişkilere katkıda bulunmak amacıyla Mısır'a iş ve kültür gezisi düzenledik. Mısır, Afrika'ya açılan önemli bir kapı. Ayrıca bütün Arap devletleri ile serbest ticaret yapma imkanı olduğu için önemli avantajlar taşıyan bir ülke. Bu gezimizde Mısırı daha yakından tanıma imkanı bulduk." ifadelerini kullandı.

MARİAD Genel Sekreteri Mikail Kabak, Mardin İşadamları Derneği olarak bu tür gezilere önem verdiklerini söyledi. Kabak, "Mısır ticari heyeti ve devamında gelecek ticari heyetlerle Mardinimizde faaliyette bulunan genç işadamları ve diğer üyelerimizin olası krizlerden etkilenmemesi için yeni açılımlar yapmalarına katkı sağlayacaktır.” dedi.

Mısır İşadamları Derneği Genel Sekreteri İlhami Alıcı, işadamlarını Mısır'a davet etti. Alıcı, "Bizler de ekibimizle birlikte tüm yatırımcıların yanındayız, ayrıca TUSKON kanalıyla gelen birçok yatırımcı işadamları burada yatırım yaptı. Umarım bunun devamı gelir. İki ülke arasındaki bu yakınlaşma her alanda olduğu gibi ticaret hacmimizin artmasına da vesile olur. Bu geziyi organize eden MARİAD’a ve tüm katılımcılara tekrar teşekkür ediyorum.” diye konuştu

İşadamları gezi esnasında Mısır’da açılan Selahattin Koleji'ni de ziyaret etti. Modern yapısıyla, kaliteli eğitimiyle herkesin takdirini kazanan okulda işadamlarına geleneksel Mısır ve Türk yemekleri ikram edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER