ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 11:42

Mardin'deki faili meçhul kazıları: 3 ceset bulundu

Mardindeki faili meçhul kazıları: 3 ceset bulundu


Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınmayan 3 kişiyi bulmak için başlatılan kazı çalışmalarında 3 kişiye ait kemiklere ulaşıldı. Ancak 2 iskeletin kafatasının bulunmaması nedeniyle çalışmalar sürüyor.

Kızıltepe Kırkuyu köyü Aysun mezrasında eski su kuyularının bulunduğu yerde Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor. Mayıs ayında başlatılan kazılarda kuyulardaki sular boşaltılmış balçıkların kuruması beklenmişti. Dün yeniden başlatılan çalışmalarda insan kemiklerine ulaşıldı. 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınmayan Mehmet Emin Abak, Abdulvahap Ateş, Yusuf Tunç’un kemiklerine ulaşılması hedefleniyordu. Vidanjörlerle kuyulardaki atıklar boşaltıldıktan sonra ekipler yaptıkları çalışmalar ile 3 kişiye ait kemiklere ulaştı. Ancak 2 iskelette kafatası olmayınca ekipler çalışmaları devam ettirdi. Söz konusu bölgede çalışmalar sürüyor. Kemiklerin kime ait olduğunun tespit edilmesi amacıyla Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek.

1990’lı yıllarda boşaltılan köyde birçok su kuyusu bulunuyor. Köyün boş olduğu sürede failli meçhul cinayetlerin merkezi olduğu iddia ediliyor. Bu nedenle bölgede birçok cesedin bulunabileceği tahmin ediliyor. Aynı tarihte gözaltına alınan Mahmut Abak'ın cenazesi de bir süre sonra şuan kazı yapılan bölgede çobanlar tarafından bulunmuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER