ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 16:34

Mardin'de Şefkat Eli Projesi sona erdi


Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen ve SODES tarafından desteklenen Şefkat Eli Projesi tamamlandı.
89 bin lira bütçeli proje kapsamında hasta ve yaşlı bakımı konularında 25 kursiyere 3,5 ay kurs ve 2,5 ay da uygulamalı eğitim verildi. Eğitim sonunda başarılı kursiyerlere sertifikaları verildi. Sertifika töreninde konuşan Mardin İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Derviş, projenin uygulama aşamasında 850 hasta ve yaşlıya sağlık uygulamasının yapıldığını söyledi.
Projede eğitim süresince Mardin'de yaşayan hasta ve yaşlıların ailelerine uygulamaları olarak evinde eğitim verildiğini belirten Derviş şunları söyledi: " Bu kapsamda hasta ve yaşlılarımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedeflenmiştir. Proje kapsamında hastalara rahatça iletişim kurabilmeleri amacıyla farklı yerel dillerden Kürtçe Arapça Süryanice'den en az birini bilen 25 kadına eğitim verildi. Bu eğitimler teorik ve pratik olarak 6 ayda tamamlandı. Alınan bu eğitimlerden sonra kursiyerlerimiz eğitimciler eşliğinde 3 belde ve 18 köyde yaşayan hasta ve yaşlı vatandaşlarımızın yakınlarına nasıl davranacakları konularında eğitim verildi. " dedi
Proje koordinatörü Şeyhmus Alınterin, Şefkat Eli Projesi'nin hastalara, yaşlılara ve hasta refakatçilerine çok büyük yarar sağladığını söyledi. Altınterin, "Proje kapsamında 25 kursiyer bayan istihdam edilmesi de amaçlanıyor." dedi.
Mardin Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Mehmet Akın ise kurumların bu alanda ihtiyaç duyulması halinde 25 kursiyere ilk fırsatta istihdamlarının sağlanacağını ifade etti.
Konuşmaların ardından Mardin Valisi Turhan Ayvaz'ın eşi Fatma Ayvaz ve diğer katılımcılar 25 kursiyere sertifikalarını verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER