ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 18:17

Mardin'de nevruz kutlamaları


Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Nevruz kutlamaları sonrası izinsiz gösteri yapmak isteyen gruba polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.
Tepebaşı Mahallesi otogar alanındaki kutlamaya Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Mardin Bağımsız Milletvekili ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Ahmet Türk, BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz, BDP Kızıltepe Belediye Başkan adayı İsmail Asi de katıldı.
Geniş güvenlik önleminin alındığı alanda arama noktaları kuruldu. Alana gelenler üst aramasından sonra alana girdi.
Yakılan nevruz ateşinin ardından konuşan Mardin Bağımsız Milletvekili ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Türk, Kızıltepe halkının nevruzunu kutladığını belirtti.
Türk şunları söyledi.
"Nevruz Kürdistan halkının birlik günüdür. Zulüm, işkence ve katliamlara karşı başkaldırı günüdür. Kürdistan halkı bugün meydanlarda nevruzu kutluyor. 2 bin 600 yıl önce bu topraklara zulüm ve zulme karşı direniş vardı. Bugün de bu topraklarda zulüm var."
Konuşmaların ardından yerel sanatçılar konser verdi.
Grup daha sonra Kilise Caddesi'nden Özgürlük Meydanı'na kadar yürüdü. Burada güvenlik güçleri kendilerine taş atan göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericileri polis, toma aracı ile kovaladı.
Grup dağılınca olaylar sona erdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER