ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 18:42

Mardin'de kayıp kişiler için başlatılan kazı çalışması


Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Aysun köyünde kayıp kişiler için başlatılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan kemiklerden, Dargeçit ilçesinde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Abdurrahman Coşkun'a ait olduğu tespit edilen kemikler, Nusaybin ilçesinde toprağa verildi.
Abdurrahman Coşkun'un yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) avukatları, Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki işlemler sonrası teslim aldıkları kemikleri Nusaybin Belediyesine ait ambulansla ilçeye getirdi.
Şeyh Muhammed Nurullah Camisi'nde kılınan cenaze namazından sonra Coşkun'un kemikleri, Hacılar Mezarlığı'nda toprağa verildi. Coşkun'un ağabeyi Mehmet Coşkun, kardeşinin 1995 yılında evinden alındığını ve kemiklerine 19 yıl sonra ulaştıklarını belirtti.
Kardeşini aramayı hiçbir zaman bırakmadıklarını ve faillerin peşinde olduklarını ifade eden Coşkun, "Faili meçhul cinayet diyorlar, bunlar faili meçhul değil, faili bellidir" dedi.
İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu ise 19 yıl aradan sonra Coşkun'un bir mezarının olduğunu söyledi.
Kazılarda Coşkun'un kemiklerin bulunduğu yerde iki kişiye daha ait kemiklerin bulunduğunu, onların da tespiti için gerekli çalışmaların sürdüğünü kaydeden Kuzu, "Mardin'de diğer kayıpların bulunması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Meclis'ten bir an önce bir araştırma komisyonun kurulmasını talep ediyoruz. Faillerin de bir an önce yargılanmasını istiyoruz" diye konuştu.
Aysun köyünde 10 Haziran 2013'te doğal su kuyularında yapılan kazı çalışmasında bulunan ve İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilen 3 kişiye ait kemiklerden bazılarının, Dargeçit ilçesinde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Abdurrahman Coşkun'a ait olduğu tespit edilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER