ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 11:19

Mardin'de kan davası barışla sonuçlandı


Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 5 ay önce Dündar ve Artopal aileleri arasında yaşanan husumet barışla sonuçlandı.

Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Müftüsü Dursun Ali Coşkun ve milletvekillerin araya girmesi ile barıştırılan iki aile için barış yemeği düzenlendi. Kızıltepe ilçesinde tertiplenen barış yemeğine Vali Dr. Ahmet Cengiz, AK Parti Milletvekili Abdurrahim Akdağ, İl Emniyet Müdürü Derviş Kara, İl Jandarma Komutanı Vural Erol, Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ile İl Müftüsü Durmuş Ali Coşkun katıldı.

Yemekte konuşma yapan Vali Cengiz, kan davalarının 1400 yıl önce Hz. Muhammed (sas) tarafından ortadan kaldırıldığını hatırlatarak, bugün ise hayırlı bir işe vesile olduklarını ve iki aile arasında yaşanan husumetin barışla noktalanmasına sevindiklerini belirtti. Bu hayırlı hizmete vesile olan herkese teşekkür eden Vali Cengiz, "İnşallah bu acının üzerine bugün bir sünger çekiliyor. Biz insanların olaylardan ders çıkarması gerekiyor. Bugün özel bir barış yemeğindeyiz. Hiç kimsenin üzülmemesi, hiç kimsenin canının yanmaması hususunda özel bir çabamız, özel bir niyetimiz, özel bir gayretimiz var. Bu birlik ve beraberliği, inançla yoğrulmuş muhabbeti, kardeşliği ilelebet devam ettirmemiz için bize düşen görevler var. En önemli görev bu muhabbeti gençlerimize, çocuklarımıza yaymaktır." dedi.

Sevgi ve saygıyı öncelikle ailelerde hakim kılmak gerektiğine inandığını belirten Vali Cengiz sözlerine şöyle devam etti: "Bölgemizde, ilimizde, ilçemizde barışı tesis etmek istiyorsak, birlik ve beraberliği tesis etmek istiyorsak, önce kendi nefsimizle barışık olmamız gerekir. Bu bölgenin artık huzura barışa ihtiyacı vardır. Peygamber Efendimiz'in hadisi şeriflerinde buyurduğu gibi, 'Birbirinizle ilginizi kesmeyiniz, sırt dönmeyiniz, kin tutmayınız ve hased etmeyiniz. Ey Allah'ın kulları, kardeş olunuz. Bir Müslümanın, din kardeşini üç günden fazla terk edip küs durması helâl değildir.' sözü bize çok şeyler hatırlatması gerekir. Bir mü'minin, din kardeşini üç günden fazla terk edip küs durması helâl değildir. Cahiliye adeti olan kan davaları, İslam’da kesin yasaklanmış önemli haramlardandır. Buna bölge halkının dikkat etmesi gerekir."

İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun tarafında yapılan duanın ardından aile büyükleri el sıkışarak barış yemeğinde bir araya geldi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER