ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 16:18

Mardin'de 15 bin Suriyeliye yardım yapıldı

Mardinde 15 bin Suriyeliye yardım yapıldı


Mardin Suriye Yardımlaşma Platformu Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, il genelinde şu ana kadar yapılan tespitlere göre, Mardin'de bin 950 Suriyeli ailenin yaşadığının kayıt altına alındığını söyledi. Timurağaoğlu, toplamda 15 bini aşkın Suriyelinin Mardin’de yaşadığını ifade etti.

Mardin’de bulunan STK Platformu bünyesinde üç ay önce kurulan Suriye Mardin Yardımlaşma Platformu tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Platform Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, üç aylık zaman süresinde yapılan çalışmalar neticesinde, gerek Mardin il genelinde yaşayan gerekse kendi ülkelerinde yardıma muhtaç olarak hayatını sürdüren Suriyelilere insani yardım ulaştırma konusunda çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü ifade etti.

MARDİN'DE 1950 SURİYELİ AİLE KAYIT ALTINA ALINDI

Platformun yaptığı alan çalışmaları sonucu, ülkelerindeki çatışma ortamından kaçarak Mardin’e sığınan Suriyelilerle ilgili verileri platform üyeleriyle paylaşan Başkan Mehmet Timurağaoğlu, “Aralarında, Suriye’den gelen gönüllü üyelerin de olduğu platformumuzun sosyal denetçi ekibi arkadaşlarımızın alandaki tespitlerine göre ellerimizde veriler oluştu. Bu verilerde eksiklik var, fazlalık yok, yani kayıtlarımız sürüyor. Şu ana kadar elimizdeki kayıtlara göre Mardin il merkezinde 2 bin 850 kişi, Kızıltepe ilçesinde 8 bin, Nusaybin ilçesinde ise iki bin 500 kişi yaşamaktadır. Toplamda 15 bini aşkın Suriyeli Mardin’de yaşamını sürdürmektedir. Ancak kayıtlarımız tamamlandığında bu rakamların misliyle artacağını düşünüyoruz. Platform olarak Suriyeli sığınmacıların her türlü sağlık ve ilaç giderleri de karşılanmaktadır.” dedi.

PLATFORM, SURİYELİ BİN 50 ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERMEK İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNDU

Suriye'den gelen sığınmacı ailelerin çocuklarının, eğitimlerinden geri kalmamaları için de çalışmalar yürüttüklerini belirten Timurağaoğlu, şöyle dedi: "Yapılan çalışmalar neticesinde Kızıltepe'de bulunan bin elli öğrenciye, Suriye’deki eğitim müfredatına göre eğitim görmelerini sağlamak için ilgili birimlerden resmi talepte bulunduk. Eğitim talebini platform olarak Mardin Valiliği’ne ilettik. Özellikle Kızıltepe ilçemizdeki ailelerin çocukları için eğitim talebi, oran olarak çok yüksek. Bu çocukların hafta sonu Suriye’deki eğitim müfredatına göre eğitimlerini sürdürmelerini öngörüyoruz. Bu eğitimi yine, tespitlerimiz neticesinde Suriye’den gelen 51 sığınmacı öğretmen tarafından yapılmasını planlıyoruz. Ülkemizdeki eğitim sistemini sıkıntıya sokmayacak şekilde hafta sonu belirlenecek okullarda, cumartesi ve pazar günleri olmak üzere sığınmacılara Arapça’nın kendi talepleri üzerine tercihli olarak Türkçe olarak da eğitim verdirmeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.

BÜGÜNE KADAR 400 BİN LİRA YARDIN YAPILDI

Mardin-Suriye Yardımlaşma Platformu’nun, geçen zaman zarfında Suriye’deki yardıma muhtaç insanlara ulaştırılmak üzere Kızılay aracılığıyla 7 TIR dolusu insani yardım ve gıda maddesi gönderildiğini hatırlatan Timurağaoğlu, şöyle devam etti: "Mardin’deki yardımseverlerin gösterdiği teveccühle toplanan gıda ve insani yardımlar platforma ait bir merkezde toplatılmaya devam ediyor. Mardin il genelinde bulunan misafirlerimiz olan sığınmacılara toplanan yardımlarla yaklaşık olarak yüz bin liralık yardım ulaştırmanın huzuru içerisindeyiz. Mardin-Suriye Yardımlaşma Platformu olarak, bugüne kadar yaptığımız yardım bilançosuna baktığımızda, yaklaşık 350 ila 400 bin lira değerinde bir insani yardım ulaştırdığımızı tahmin ediyoruz."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER