ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 16:09

Mardin tarihi dönüşümle 2023’e hazırlanıyor


Mardin Valisi Ahmet Cengiz, valilik, belediye başkanlığı ve TOKİ tarafından 4 yıl önce başlatılan Tarihi Dönüşüm Projesi ile 7 bin yıllık Mardin’i tarihi siluetine kavuşturmak için Tarihi Dönüşüm Projesi uygulamalarının bir bir hayata geçirildiğini belirtti.

Bu projenin hayat geçmesi ile Avrupa Kültür Başkenti olmuş, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmiş yıllık 5 milyon turist ağırlayan ve ihracat gelirini 5 milyon TL’ye yükselten bir Mardin’i hedeflediklerini belirten Vali Ahmet Cengiz, "Tarihi Dönüşüm Projesi ile Mardin kentinin sahip olduğu tarihi mirasın gün ışığına çıkarılıp korunması, kentin karakteristik özellikleri dışında sonradan inşa edilen eklenti yapıların tarihi dokudan ayıklanması, kültürel değerlerin korunmasına yönelik olarak planlama, projelendirme, iyileştirme ve restorasyon faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile Tarihi Kimliğine kavuşmuş bir Mardin’i oluşturacağız." dedi

"PROJE BİTTİĞİ ZAMAN 100 YIL ÖNCEKİ MARDİN’İN SİLUETİNİ ORTAYA ÇIKACAK"

Proje ile kentin tarihi kimliğinin muhafaza edilerek; turizm sektöründe ekonomik değer olarak kullanılması, şehrin ülkemiz ve dünya turizmine kazandırılması, böylelikle ilin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağını ifade eden Cengiz, şöyle konuştu: "Tarihi Dönüşüm projesi kapsamında daha önce tespit edilen yaklaşık 2 bin 500 beton ev var. İlk etapta 560 beton evin yıkımı var. Şu ana kadar 140’ın üzerinde beton ev yıkıldı. Yıkımlar devam ediyor. Anlaşma sağlanan ev sahiplerine paraları ödenerek evleri yıkıyoruz. Çok büyük ve yüksek maliyet getiren bir projedir. Bu proje bittiği zaman 100 yıl önceki Mardin’in siluetini ortaya çıkarmış olacağız. Bu kapsamda 2013 yılı hedeflerimizde kamu binalarının restorasyon çalışmalarını bitirmektir. Şu ana kadar beton binaların ve eklenti yapıların yıkılması, sokak sağlıklaştırma çalışmalarının bitirilmesi, tarihi şehrin altyapısının (kanalizasyon, elektrik, içme suyu) yapılması, Mardin hali hazır ve koruma amaçlı imar planının çıkarılması, coğrafi bilgi sistemi ve kent modeli çalışmalarının bitirilmesi, görüntü kirliliğinin giderilmesi, sit alanının lazer tarama yöntemiyle rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması projeleri aralıksız devam ediyor.”

Tarihi Dönüşüm Projesi kapsamında sokakların iyileştirilmesi ve tarihi görünümüne kavuşturulması için Mardin Merkez’de 30 bin 51,58 metrekare, Midyat ilçesinde 31 bin 333,77 metrekare, Savur ilçesinde 2 bin 576,3 metrekare derz olmak üzere toplam 64 bin metrekare derz yapımı gerçekleştiğini kaydeden Vali Cengiz, şunları aktardı: "Tarihi binaların gün ışığına çıkarılarak Mardin’in tarihi siluetine kavuşması için 2 bin 61,77 metreküp betonarme eklentilerin yıkıldı. Bu kapsamda bugüne kadar bin 162 metre kanalizasyon döşemesi, bin 122 metre, içme suyu hattı döşemesi, 11 bin 353 metrekare parke taşı döşemesi, 8 bin 552 metrekare merdiven ve saha kaplama taşı döşemesi yapıldı. Sokak çalışmalarında ayrıca 3 bin 53,40 metreküp taş inşaatı yapıldı. Tarihi dokuya uygun 8 adet trafonun yapımı ile birlikte 960 abonenin elektrik tesisatı yenilendi, 141 adet direk söküldü, 30 kilometre elektrik kablosu yer altına alındı, 87 abonenin telefon hattı bağlantısı yenilendi, 350 abonenin de içme suyu bağlantısı yenilendi."

"2014 YILINDA İSE UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI ADAYLIĞINA BAŞVURACAĞIZ"

Bütün bunları bir önce tamamlayıp 2014 yılında ise UNESCO dünya kültür mirası adaylığına başvurarak bu listeye kalıcı bir şekilde girmek için çalışmaları hızlandırdıklarını kaydeden Vali Cengiz, konuşmasına şöyle devam etti: "Tarihi Dönüşüm Projesi'nin bitirilmesi ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti olan Mardin’in 5 milyar doları bulan turizm gelirini hedefliyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan kültür, sanat ve turizm şehri Mardin’i yıllık ziyaret eden 5 milyon turisti ağırlayan bir şehir konumuna sokmak istiyoruz. Mevcut 4 bin 751 yatak kapasitesi olan Mardin’in tarihi ve mimari konaklarını butik otele dönüştürmek sureti ile 50 butik otel ve 50 bin yatak kapasitesine çıkarmak hedeflerimizin arasındadır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER