ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 14:16

Mardin sokaklarını sirk sanatçıları renklendirecek


Mardin'in 7 bin yıllık tarihi sokak ve çarşıları İM Uluslararası Sosyal Sirk Festivali kapsamında sirk sanatçılarının gösterileriyle renklenecek.
İM Uluslararası Sosyal Sirk Festivali kapsamında Mardin'in tarihi sokaklarında, 20-23 Eylül tarihlerinde 13 farklı ülkeden akrobat, jonglör, pandomim, ateş cambazı, palyaço, tahta bacaklardan oluşan 70 sirk sanatçısı gösteri düzenleyecek. 'Her Yerde Sanat Derneği' tarafından AB Bakanlığı, Mardin Valiliği, ABD Adana Büyükelçiliği ve Mardin Sinema Derneği'nin desteğiyle düzenlenecek festival boyunca şehrin tarihi sokaklarında 13 farklı ülkeden gelecek sirk sanatçıları hünerlerini gösterecek.

Konu ile ilgili bilgi veren Festival Koordinatörü Pınar Demiral, 20-30 Eylül tarihlerindeki festival kapsamında Mardin'in otantik sokaklarında gösteriler düzenleyeceklerini belirtti. Sosyal sirkin, dezavantajlı bölgelerde risk altındaki çocuklar ve gençler için çok iyi bir pedagojik araç olduğunu belirten Demiral, bugün Türkiye'de fazla yaygın olmasa da Avrupa'da özellikle Amerika'da çok yaygın bir yöntem olduğunu söyledi. Mardin'in genç ve çocuk nüfusunun fazla, buna karşın sosyal imkânların kısıtlı olması nedeniyle burada böyle bir festival düzenlemek üzere yola çıktıklarını ifade eden Demiral, "İlk olarak 2011 yılında başladık. 2012 yılında yaptık. Şimdi ise uluslararası bir festivale dönüştürerek devam ediyoruz. Sanatçılarımız gerçekten profesyonel. Hem eğitim verme kaliteleri hem de gösteri kaliteleri biraz daha yüksek olacak." dedi.

Sirk gösterilerinin tarihi sokaklarda yapılacağına ifade eden Demiral, festivale katılacakların bu nedenle unutulmayacak manzaralara şahit olacaklarını ifade etti. Demiral, şöyle konuştu: "Etkinliklerle binlerce genç ve çocukla buluşmayı hedefliyoruz. Mardin'in inanılmaz bir atmosferi var. Bu kadar tarihi ve turistik bir yerde maalesef bütün çocuk ve gençleri bir araya getiren aktivite yok. Çok güzel festival ve etkinlikler yapılıyor ama ilçelere, köylere, mahalle aralarına çok fazla gidilmiyor. Bu etkinlikler çocukların ulaşamayacağı yerlerde oluyor. Bu festivalle biz çocukların olduğu yerlere gitmek istiyoruz. Çocukları alanlarda birleştirerek farklı etkinlikleri izleyerek farklı düşünmelerine olanak sağlamak istiyoruz. Bu festival yurt dışından gelen arkadaşlarımız için de çok önemli. Mardin'den çok etkileniyorlar. Farklı fikirler akıllara geliyor, damlardan atlama, dar sokaklarda, abbaralarda yapılan etkinlikler ile Mardin'in o ruhunu kullanarak festivale entegre ediyorlar."

SURİYELİ ÇOCUKLAR FESTİVALİN KONUĞU OLACAK

Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle yabancı sanatçıların özellikle bölgeye gelmek istediklerini kaydeden Demiral, konuşmasına şöyle devam etti: ”Düzenlenecek etkinliklere Suriyeli çocukları da dahil ederek onların da sosyal yaşamlarına katkıda bulunmak istiyoruz. Suriye'de yaşanan gelişmeler üzerine arkadaşlarımızla görüştük. Yüzde 95'i özellikle böyle bir olay için gelmek istiyor. Sosyal sirk olduğu için bu gibi bölgelerde çalışmak istiyorlar. ABD'den 5 sanatçımız geliyor. Sanatçılarla iletişime geçtiğimizde bize verdikleri cevap 'Biz böyle bir olay olsa, kendi devletimiz bize, oraya gitmeyin dese de özellikle gitmeyi istiyoruz'. Dolayısıyla festival bu yaşanan olaylardan etkilenmiyor. Aksine sanatçılar Suriyeli çocuklarla buluşmak için festivale katkıda bulunmak istiyorlar."

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER