ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 21:05

Mardin Belediyesine haciz geldi


 Mardin Belediyesinde, 10 milyon liralık işçi alacağı nedeniyle belediye başkanın koltuğunun da haczedildiği icra işlemi, hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildi.
    
İcra Hukuk Mahkemesi'ne başvuran Mardin Belediyesi avukatları, Mardin İcra Müdürlüğü'nce yapılan haciz esnasında kamuya tahsis edilen 4 makam koltuğunun ve belediye mallarına el konulduğunu, yapılan işleminin usul ve yasaya aykırı olduğunu ileri sürerek, iptaline karar verilmesini istedi.
    
İtirazı değerlendiren İcra Hukuk Mahkemesi, haciz işleminin, kamu hizmetinde fiilen kullanılan kamu malları hakkında yapıldığı ve bu nedenle 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 15/son fıkrası gereğince haciz işleminin iptaline karar verdi. Karar doğrultusunda el konulan eşyalar, Mardin Belediyesi'ne iade edildi.
    
Belediye Başkan Vekili Suphi Uslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan olayların kendilerini çok üzdüğünü, bu sabah belediyeyle ilişikleri kesilen ve başka kurumlara atamaları yapılan işçilerin, haciz işlemi gerçekleştirdiğini belirtti.
    
Haksız bir hacizle karşı karşıya kaldıklarını savunan Uslan, şunları söyledi:
    
''Söz konusu haczi gerçekleştirmek isteyen alacaklılar, yaklaşık 20 yıldır belediyemiz bünyesinde tamamen pasif, çalışmadan emek harcamadan maaş alan işçilerdir. Gerçekleştirilen fiili haciz hukuka ve kanuna aykırıdır. Nitekim bu yönde Mardin İcra Hukuk Mahkemesi'nden alınan haczin iptali kararı bu tespitimizi doğrulamıştır. Tamamen siyasi ve şov amaçlı olan bu haciz işleminde, başkanlık makamından koltuklar alınarak belediyemiz önünde eski sendika tarafından açıklamalar yapıldı.
    
Yetkili mahkemeye yaptığımız itiraz, haklı görülerek belediyemizden alınan eşyalar yediemin deposundan alınarak getirilmiştir. Yıllardır belediyemizde yetkili olan sendikanın, bu girişimleri daha önce yapmayıp belediyemizde yetkisini kaybettikten sonra ve çalışanlarımızın düzenli maaş almaya başlamasından sonra gerçekleştirmesini manidar bulmaktayız. Ayrıca başkanlık makam koltuğu, sembolik bir koltuk olmakla beraber Mardin halkına ait bir koltuktur. Bu hareketi Mardin halkına yapılmış olan bir hakaret kabul ettiğimizi kamuoyuna duyururuz.''
    
Bütün hukuku haklarını kullanacaklarını aktaran Uslan, ''Tabii ki dava açacağız. Ayrıca icra müdürü hakkında da tahkikat açacağız. Kimsenin bizim başkanımızın gururuyla oynamaya hakkı yok. Ve haddi değildir. Biz Mardin için çalışmaktayız. Doğruların yanındayız. Bizleri karalayıp bir yerlere varamayacaklar. İcra müdürü, yasaya aykırı bir şekilde davrandı'' diye konuştu.
    
Belediyenin avukatı Aslan Toparlı da haczin hukuka aykırı yapıldığını, işlemin iptal edildiğini belirtti.
    
     

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER