ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 21:33

Manisalı taksiciler 'sarı teknoloji'ye ilgi göstermedi

Manisalı taksiciler sarı teknolojiye ilgi göstermedi


Taksici cinayetlerini önleme adına geliştirilen ‘Sarı Teknoloji’ projesi Manisa'da bin 500 liralık maliyeti nedeniyle yeteri kadar ilgi görmedi. Proje kapsamında her araç uydudan takip edilirken, gerektiğinde şoför tek bir tuşla araç içinin fotoğrafını çekip merkeze gönderebiliyor. Tehlike anında ise 7 saniye içinde taksinin yeri Türkiye'nin neresinde olursa olsun tespit edilip polise bildirilebiliyor.

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası da şehirde taksici cinayeti meydana gelmemesi için Sarı Teknoloji’yi Manisa’daki taksicilerle buluşturmak istedi. Bunun için de bir toplantı düzenledi. Toplantıya 176 taksiciden sadece 50’si katıldı.

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf Enli, taksici cinayetlerinin Türkiye genelinde büyük bir vaka olduğunu belirterek, “Taksici cinayetleri Türkiye genelinde büyükşehirlerde olan bir vakadır. 1993’den şuana kadar 6-7 taksici arkadaşımız hayatını kaybetti. Tabi uzun zamandan beri arkadaşlarımızla toplantı yaptık. Bu sorunlarla nasıl baş edebiliriz diye görüşmelerimiz oldu. En son meydana gelen taksici cinayeti olayından sonra arkadaşlarımızla bir araya geldik. Bütün taksici arkadaşlarımız için odamızda bir toplantı düzenledik. Ama maalesef 176 taksici arkadaşlarımızdan sadece 50 kişi toplantıya katıldı.” dedi.

İzmir’den uydu sistemi kuran şirketi Manisa’ya çağırdıklarını söyleyen Başkan Enli, “Gelen arkadaşlarımız brifing verdi. Biz herkesin geleceğini düşünmüştük ama katılım az oldu. Bu toplantıda her hangi bir olayda getirmek istediğimiz sistemin 7 saniye içerisinde yetkili yerlere haber vermesini çok iyi bir şekilde anlattılar. Hayatın daha kıymetli olduğu kesin. Ama maalesef bu sistem için bin 500 TL parayı ödeyemeyeceklerini bu paranın oda tarafından karşılanması istediler. Odamızın böle bir sistemi kurması maddi anlamda mümkün değil. Bu ancak ortaklarımızla halledeceğimiz bir durum. Üzülerek söylüyorum o günden bu güne gelişen herhangi bir şey yok. Halk otobüsüne geçildikten sonra Manisa'da taksicilerin bir işlev kazandığını görüyoruz. Bundan da mutluluk duyuyoruz ama maalesef bizim başımıza bir şey gelmeden olaya tozpembe bakıyoruz.” diye konuştu.

Cebinde 20 TL olan bir taksicinin parasını alabilecek insanların var olduğu bir dünyada yaşadıklarını dile getiren Enli,”Tabi arkadaşlarla görüşmeler devam ediyor. Önümüzde büyükşehir projesi var. Bunun için büyükşehre de taksicileri hazırlamak lazım. Büyükşehirde iki tane ilçemiz olacak. Biraz daha sağduyulu düşünmeliler. Bu yapmak istediğimiz sitem dünyada birçok yerde var. Gizli düğmeleri, gizli bölümleri var. En ufak bir harekette ana merkeze 7 saniyede haber ulaşabiliyor. 7 saniye içerisinde yer tespiti yapılıp emniyet güçlerine haber verilebiliyor. Türkiye'nin birçok yerinde ver İzmir bu sistemi uyguluyor. Bizde de uygulanır. Çünkü Manisa artık büyüyor.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER