ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 11:57

Manisa'da şiddetli yağmur


Manisalılar güne şiddetli yağmur ile başladı. Sabah erken saatlerde başlayan ve kısa sürede etkisini arttıran şiddetli yağmur yağışı nedeniyle şehir merkezinde birçok ev ve işyeri sular altında bıraktı. Su baskını nedeniyle ev iş yerlerinde maddi zarar meydana geldi. Bazı vatandaşlar kendi imkanlarıyla suları tahliye ederken, su basan çok sayıda ev işyerindeki sular itfaiye ekipleri tarafından tahliye edildi. Şiddetli yağış nedeniyle şehir merkezinde metrekareye ise 31,2 kilogram yağmur düştü. Yağışların bugün ve yarında aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

    Sabah 04.50’de başlayan ve kısa sürede etkisini arttıran şiddetli sağanak yağmur yağışı uyarılarına karşı tedbirli olduklarını belirten Manisa Belediyesi İtfaiye Müdürü Ali Gül, su baskınlarına kısa sürede müdahale ettiklerini söyledi. Aşırı yağmur yağışı sebebiyle merkez ve kenar mahallelerde 150 ev, işyeri ve depoyu su bastığını aktaran Müdür Gül, “Yağışın şiddetli olması nedeniyle ana kanalların suyu taşıyamaması ve dere yataklarının da su taşmalarından dolayı su baskınları yaşandı. Su basan yerlere İtfaiye, Fen İşleri, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından kısa sürede müdahale edildi.” dedi.

    Sağanak yağmur yağışı sebebiyle teyakkuzda olduklarını, çift vardiya olarak çalıştıklarını aktaran Gül, 100 kişiden oluşan ekip ve araç filosuyla vatandaşlara hizmet verildiğini söyledi. Horozköy mahallesinden geçen Devlet Su İşleri (DSİ) sulama kanalının da tıkanıklıktan dolayı taştığını ve caddelerin sular altında kaldığını dile getiren Gül, yaz döneminde DSİ ile belediyenin ortaklaşa olarak temizlik yaptığını hatırlatarak aşırı yağış sebebiyle geçici bir sıkıntı yaşandığını ifade etti.

    Manisa Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü yetkilileri de sabahki yağışların metrekareye 31,2 kilogram yağmur bıraktığını bildirdi. Bugünkü yağışların beklentilerden fazla olduğunu aktaran yetkililer, ilde cuma ve cumartesi günü de yağış beklendiğini belirtti. Pazar günden itibaren yağış beklenmediğini aktaran yetkililer, vatandaşların yağış nedeniyle su baskınlarına karşı tedbirli olmaları konusunda uyarıda bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER