ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 16:00

Manisa'da Şeb-i Arus töreni düzenlendi

Manisada Şeb-i Arus töreni düzenlendi


Manisa'da, Mevlana'nın 740. vuslat yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Şeb-i Arus töreni düzenlendi. Etkinliği yaklaşık 3 bin kişi izledi.

Manisa Mevlana Düşünce Araştırma Derneği (MEDAR) tarafından düzenlenen ve Valilik, İl Özel İdaresi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün destek verdiği Şeb-i Arus töreni Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Etkinliğe Vali Abdurrahman Savaş'ın yanı sıra AK Parti Manisa Milletvekili ve Büyükşehir Belediye başkan adayı Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof.Dr. Mehmet Pakdemirli, İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan MEDAR Başkanı Veysi Dörtbudak, Kültür ve Turizm Bakanlığı genelgesine göre mevlevi musikisi, semahı ve kültürünün koruma altına alındığını söyledi. Dörtbudak, çeşitli etkinliklerde sema gösterisi yapılmasının uygun olmadığını dile getirerek, "Bir sünnet töreninde, açılışta veya evlenme töreninde sema edilmez. Bunlara izin verilmemesi gerekiyor. Günümüzde herkes semazen oldu, çıktı. Bunlara Kültür Bakanlığı'nın genelgesi dahilinde, bir 'dur' demek gerekir. Bu kişiler, suç işliyor." dedi. Dörtbudak, bu sene ilkini gerçekleştirdikleri Şeb-i Arus törenini Manisa'da her sene yapacaklarını bildirdi.

Etkinlikte Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yıldırım ise Mesnevi ile ilgili yaptığı konuşmasında, Mevlana'nın, önce insanın düşüncesinin güzelleşmesini hedef aldığını söyledi. Prof. Dr. Yıldırım, "Güzel niyet, güzel düşüncelerle olur. Güzel bakan, güzel görür. Mevlevilikte negatif cümle kullanılmaz. Hayat, hep pozitif cümlelerle kavrulur." diye konuştu. Konuşmaların ardından yapılan sema gösterisi katılanlarca ilgiyle izlendi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER