ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2014 Cumartesi 19:30

Manisa'da gösteri yasak!

Manisada gösteri yasak!

Soma ilçesinde ikinci bir emre kadar, toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklandı. Soma'ya giriş ve çıkışlar tutuldu. Polis araçları durdurup kontrol ediyor.


Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Soma ilçesinde ikinci bir emre kadar, toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklama kararı aldıklarını açıkladı.

Vali Savaş, Soma Kaymakamlığında il ve ilçe yöneticileriyle düzenlediği toplantı ardından, Kaymakamlık binası önünde gazetecilere açıklamada bulundu.

Milleti yasa boğan olayla yüreklerin yaralandığını kaydeden Vali Savaş, genel bir durum değerlendirilmesi yaptıklarını, ilçede huzur ve güven ortamının korunması konusunda herkesimin ortak yükümlülük hissettiğini, bunun suistimal edilmesi yönünde görüş birliğine vardıklarını bildirdi.

Huzur ve güvenin tüm Soma'nın ortak sorunu olduğunu vurgulayan Vali Savaş, yaşanan olay sonrası madende mahsur kalanları çıkarılmasına yoğunlaşıldığı dönemde, bu faaliyetleri aksatacak, toplumda gerilimi yükseltecek nitelikte girişimlere müsamaha göstermeyeceğini, ilk günlerde de bunu ikna yoluyla yapmaya çalıştıklarını ifade etti.
Vali Savaş, şöyle konuştu:

"Gerilimi arttıran, suistimal, provoke eden bir takım kişi ve gurupların da ilçemize yönelmesiyle birlikte bazı kısıtlamalar getirdik. Her kesimin hassas olması gereken bir dönemden geçiyoruz. Bazı insanlarımız evladını, eşini kaybetmiş iken bu ortamı farklı bir takım şeyler için, şu dönemde çok normal olmayacak şeyler için kullanmak doğru değil. İfade özgürlüğü anlamında hususlara imkan da sağladık. Fakat bunun suistimali artması üzerine, dün itibariyle Soma'da toplantı ve gösteri yürüyüşlerini ikinci bir emre kadar yasaklama kararı aldık. Buna saygı gösterilmesini özellikle istiyoruz. Bu ifade özgürlüğünün kısıtlanması olarak değerlendirilmemeli ve kamunun genel olarak huzurunun onarılamayacak derecede bozulmaması için alınmış bir tedbir olduğunun değerlendirmesini istiyorum.''

Acıyı millet olarak yaşadığımızı, paylaşılmasında kısıtlama olmadığını, mezarlık ziyaretine ya da yakınlarını ziyarete gelenlere yardımcı olduklarını ifade eden Vali Savaş, provokasyon ve toplumun huzurunu bozma yönünde faaliyetlerde bulunulmasına müsaade edilemeyeceğini belirterek, "Toplantı gösteri yürüyüşünü 3. gün yasakladık. Çünkü durum daha sonra onarılması zor olan aşamaya doğru götürülmeye çalışılıyor kanaati, bilgisi üzerine bunu sağladık. Başka taraftan gelip, bu tür provokasyonu yapan kişiler çantalarını alıp gidecekler, bıraktıkları hasar ise Soma'ya mal olacak. Buna asla müsaade etmeyiz" diye konuştu,

Sosyal medya üzerinden asılsız haberlerin yayılmak ve karışıklık yaratılmak istendiğini savunan Vali Savaş, vatandaşların bunlara itibar göstermemesini istedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER