ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 10:21

Manisa Spil Dağı'nda büyük yangın

Manisa Spil Dağında büyük yangın

Manisa'da, Spil Dağı Milli Parkı'nda akşam üzeri saat 18.00'de başlayan yangın 6,5 saat sonra yağmur sayesinde söndürüldü.


Manisa'daki Spil Dağı'nda dün saat 18.00 sıralarında başlayan orman yangını, yağmurun da yağmasıyla birlikte yaklaşık 6 buçuk saat süren çalışmalar sonunda kontrol altına alındı. Alevlerin 50 hektarın üzerinde bir alanda etkili olduğu ve soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Spil Dağı'daki orman yangınını söndürme çalışmaları, aşırı rüzgarlı hava ve bölgenin çok sapa olması nedeniyle güçlükle sürdürüldü. Spil Dağı Milli Parkı giriş noktasında çıkan ve rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangını söndürme çalışmaları karadan yapıldı. Aşırı rüzgarlı hava ve bölgenin çok dik olması, yangını kontrol altına alma çalışmalarını olumsuz etkiledi. Alevlere 40 arazöz, 5 dozer, 10 yer ekibi ile Manisa, İzmir, Saruhanlı, Akhisar ve Turgutlu'dan itfaiye araçları ile iş makineleri müdahale etti. Rüzgarın hızının 80-100 kilometreye çıkması, yangının farklı alanlara da sıçramasına neden oldu.

İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Manisa Orman İşletme Müdürü Yalçın Akın, Manisa İl Emniyet Müdürü Yunus Çetin yangın mahallinde söndürme çalışmalarını yönetti. Yangın yaklaşık 6 buçuk saat süren bir çalışmanın ardından yağmurun yağmasıyla ancak kontrol altına alınabildi. Orman ve itfaiye ekipleri ise soğutma çalışmalarına devam ediyor.

Yangın söndürme çalışmaları sırasında ise 12 kişi dumandan etkilenerek ambulans ile çeşitli hastanelere kaldırıldı. Çalışanların durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

15 HEKTAR KIZILÇAM ZARAR GÖRDÜ 

Manisa Spil Dağı Milli Parkı'ndaki orman yangınında, ilk belirlemelere göre 15 hektarın üzerinde kızılçam ormanının zarar gördüğü öğrenildi.

Dün saat 18.00 sıralarında çıkan ve 6,5 saat süren yangın, karadan yapılan çalışmalar sonucunda ancak yağmur yağmasıyla söndürülebildi. Tamamen kontrol altına alınan ve soğutma çalışmaları tamamlanan yangında, ilk belirlemelere göre 15 hektarın üzerinde kızılçam ormanı zarar gördü. Yangının çıkış sebebininse henüz belirlenemediği bildirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER