ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 12:08

"Maniniz olsa da yaşam size gülecek"


Türkiye'de çok az sayıdaki engelli ve kadın işverenler arasında gösterilen Psikolog İlknur Peder, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmasını sağlayan öz güvenini diğer kadınlara da aşılamaya çalışıyor.
Doğuştan iki kolu ve bir bacağı olmayan Peder, AA muhabirine, engelli ve kadın olduğu için karşısına çıkan zorlukları ve zorluklarla savaşını anlattı.
Engelli bir çocuk olmanın acı taraflarını yaşadığını kaydeden İlknur Peder, "Ben bir kız olarak çocukken rahat oynayamazdım. Çevremdekiler engelimle ilgili çok alakasız sorular sorardı. Parkta oynamak istediğimde babam beni akşam götürürdü. Tek başıma karanlıkta kaydıraktan kayarak büyüdüm" dedi.
Engelinin eğitim hayatını da olumsuz etkilediğini dile getiren İlknur Peder, "İlkokul müdürü okumamın çok gerekli olmadığını düşündü. 'Bu kız okuyup da ne olacak' dedi. Ben de 18 yaşından sonra ilkokulu dışarıdan bitirdim. Üniversite dönemine kadar yaşıtlarım gibi okuma şansım olmadı" diye konuştu.
Küçük bir çocukken bile "psikolog" olabilmenin hayalini kurduğunu dile getiren Peder, Ege Üniversitesi'nin psikoloji bölümünü kazanarak bu hayalini gerçekleştirdiğini söyledi.
- "En önemli başarım verimli olabilmek"
İnsan, kadın ve engelli olmanın ayrı zorlukları olduğuna işaret eden Peder, zorluklarla baş etmeye çalıştığını, evlilik ve aile danışmanlığı yaparak kadınların çoğunluğunu oluşturduğu seminerlerde öfke kontrolü, iletişim becerileri, çocuk ve ergen iletişimi konularında eğitim verdiğini belirtti.
Günümüzdeki en büyük sorunun "farklılıklara saygı göstermemek" olduğuna değinen Peder, şöyle konuştu:
"Aslında sevmeyi ve değer vermeyi bilsek hayattan daha çok keyif alacağız. Çok iddialı konuşmak, çok öz güvenliyim demek istemiyorum. Benim de kendi içimde komplekslerim var. Her birimiz yeryüzünde bir taneyiz. Bu dünyaya bir tane İlknur Peder geldi. Ben eşsizim. Yaratıcımın bana verdiği eşsiz özellikler olduğunu ve değerini bilmeden yaşamanın nankörlük olduğunu düşünüyorum. Bunu kişisel gelişim eğitimlerinde de anlatıyorum. Barışçıl iletişim kurmamız çok önemli."
Hayattaki en önemli başarısını da verimli olabilmek olarak tanımlayan İlknur Peder, hem danışanlarına hem de eğitimlerine katılanlara öz güven aşılamayı amaçladığını, ancak kendini sevebilen birinin başkasını sevebileceğini ifade etti.
- Engelli, kadın ve işveren olarak örnek oluyor
Ofisinde ve evinde başka kadınlarla çalıştığını ve istihdam yarattığını anlatan İlknur Peder, hem engelli hem kadın hem de işveren olarak birçok etkinlikte örnek olarak gösterildiğini dile getirdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile "İstihdamda Engel Yok" adlı etkinlikte tanıştığını ve psikolog kartviziti sunduğunu hatırlatan Peder, öz güveni sayesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile tanışma fırsatı bulduğunu da aktardı.
Protez bacağı, yardımcıları ve yaşama azmi nedeniyle günlük yaşamını sürdürmeye kararlı olduğunu vurgulayan Peder, sağlam ayağıyla resim yapıp sergiler açtığını, fotoğrafçılığı ise fiziksel anlamda başarılı olamadığı için bir süre denedikten sonra bıraktığını kaydetti.
Engelin sadece fiziksel değil ruhsal da olabileceğine değinen İlknur Peder, "Barışçıl şekilde yaşamayı öğrenirsek yarın daha güzel olacak, ben buna inanıyorum. Ben sadece elimden geleni yapıyorum ve doğru şekilde yaşamaya çalışıyorum" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER