ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 16:55

Manevîyat güneşlerine uluslararası anma

Manevîyat güneşlerine uluslararası anma


Osmanlı Devleti döneminde Anadolu’nun manevî mimarlığını yaparak asırlarca geniş bir coğrafyada insanlara doğruyu öğretip, manevîyat aşılayan Somuncu Baba ile yüzyılımızın en önemli divan şairlerinden mutasavvıf Osman Hulûsi Efendi, 15 Haziran 2013 tarihinde Malatya’nın Darende ilçesinde gerçekleştirilecek uluslararası sempozyumla anılacak.

Uluslararası Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Sempozyumu'nda İngiltere, Mısır ve Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde görev yapan ilim adamları, Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi’nin ilim, irfan ve insanlığa hizmetlerini anlatacak. Hulûsi Efendi Vakfı tarafından tertiplenecek sempozyumda ilim adamlarının sunacağı tebliğlerle kültürel bir etkileşimin sağlanması hedefleniyor. Konuyla ilgili olarak Hulûsi Efendi Vakfı’ndan yapılan açıklamada, sempozyumda Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi'nin hoşgörü çağrısının yineleneceği belirtilerek, şöyle denildi:

"Somuncu Baba Hazretleri Osmanlı coğrafyasının manevî güneşidir. O öyle bir güneştir ki yetiştirmiş olduğu talebeleri ile birlikte tüm Osmanlı coğrafyasını etkilemiştir. Hacı Bayram-ı Velileri, Akşemseddinleri yetiştirmiştir. Onlar Osmanlı hükümdarlarını yönlendirirler ve Anadolu'dan Balkanlara, Kafkasya'ya, Ortadoğu'ya kadar bu güzel düşünce tamamı ile yayılır. Somuncu Baba Hazretleri ile birlikte Anadolu ayrı bir neşe bulur ve Anadolu içerisindeki insanlar güzel görmeye, güzel düşünmeye başlarlar."

Yazdığı şiirleri muhteşem divanı ve tasavvufi yönü ile gönülleri fetheden isimlerden birisinin de 1990 yılında vefat eden Osman Hulûsi Efendi olduğu kaydedilen açıklamada, “Peygamberimizin neslinden gelmesinin yanı sıra Somuncu Baba’nın torunu olan Hulûsi Efendi, hayatında insanlığa hizmeti şiar edinmiş, eğitim, sağlık ve sosyal alanda toplumumuza önemli çalışmalar kazandırmış, her geçen gün yükselen bir gönül medeniyetini kurmuştur." ifadelerine yer verildi.

5 BİN KİŞİLİK CAMİ VE MÜŞTEMİLAT AÇILIŞI YAPILACAK

Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, önemli bir manevî çekim merkezi olan Somuncu Baba Türbesi’nin yanında inşa edilen aynı anda 5 bin kişinin ibadet edebileceği Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan ilave cami ile müştemilatların da açılışının yapılacağı etkinlikler kapsamında anma törenleri, Kur’an ziyafeti ve tasavvuf musikisi konseri de yer alacak.

Tarihî ve turistik çok sayıda eser ile doğa turizminin canlı olduğu ilçede kültürel programların yanı sıra eski Osmanlı çarşısında 'Türkiye’nin renkleri kermesi' düzenlenerek katılımcılara alternatif aktiviteler planlanan sempozyuma, siyaset, sanat, edebiyat ve çok sayıda akademisyen ile Türkiye’nin farklı illerinden vatandaşların ilgi göstermesi bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER