ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 01:39

Manavgat'ta yerleşik yabancılar iftarda buluştu


Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaşayan yabancılar, iftar yemeğinde bir araya geldi.

Manavgat Müftülüğü, 11 ayın sultanı Ramazan ayında, turizm şehrinde birlikte yaşama kültürünü geliştirmek için ilçedeki yerleşik yaşayan Müslüman ve gayrimüslim yabancılara iftar yemeği verdi. Bir restoranda verilen iftara yerleşik yabancılar yoğun ilgi gösterdi. İftarda konuşan Manavgat Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, iftar yemeği ile ilçede birlikte yaşama kültürünü geliştirme ve Ramazan ayı bereketinden toplumun her kesiminden insanın istifa etmesini sağlamak istediklerini söyledi.

Manavgat'ın Oymapınar beldesinde yaşayan Alman Diana Vernaeghe, Manavgat Müftülüğü'nün bir Hıristiyan olarak kendisini iftar yemeğine davet etmesininden onur duyduğunu söyledi. Yıllardır Ramazan ayında böyle bir davetin yapılmasının hayalini kurduğunu belirren Vernaeghe, kendisini Müslümanların kutlu ayı Ramazan'da iftara davet eden Müftü Yaşar'a teşekkür ettiğini kaydetti. Vernaeghe, Manavgat Müftülüğü'nün Müslüman ve farklı din mensuplarına verdiği iftar yemeğini geleneksel hale getirmesini beklediklerini kaydetti.

İlçede yaşayan Hollandalı Danielle Robaut, Ramazan ayında Müslüman olan arkadaşlarıyla birlikte iftar etmeyi çok sevdiğini söyledi. Kendisinin Hıristiyan olmasına karşı Müslüman olan arkadaşlarının oruç tutmasına özenerek oruç tuttuğunu belirten Robaut, iftar vaktinde hep birlikte oruç açmanın heyecan verici olduğunu söyledi.

Yerleşik Alman pedagog Petra Ottmann, Ramazan'da iftar yemeklerinin toplumsal kenetlenme ve birlikte yaşama kültürünün örnek bir modeli olduğunu anlattı. Müftülüğün iftar yemeğine katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Yemeğe yabancıların yanı sıra daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Oymapınar Belediye Başkanı Tevfik Güven, Çolaklı Belediye Başkanı Hasan Çoşkun ve şehit aileleri de katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER