ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 18:13

Manavgat'ta nüfus artarken, boşanmalar düşüyor

Manavgatta nüfus artarken, boşanmalar düşüyor


 Antalya'nın Manavgat ilçesinde göçe bağlı yıllık ortalama 6 bin nüfus artışına karşı boşanma oranlarında düşüş olduğu gözlendi. Kırk bin turizm sektörünü istihdam eden Manavgat'ta boşanma oranlarında bir önceki yıla göre yüzde 22,6 oranında düşüş olduğu bildirildi.
Manavgat Kaymakamlığı hayata geçirdiği 'Toplumda Şiddeti Önleme', 'Aile Bilgilendirme ve Aile Danışmanlığı' ve 'Evlilik Okulu' projeleriyle göçle gelen aileleri yerinde ziyaretle turizm şehrinde uyum sağlamada önlerindeki engeller kaldırılıyor.
Manavgat Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğü, ilçede bir önceki yıl 577 boşanma vakası gerçekleşirken geçen sene bu rakamın 463'e düştüğü bildirildi. Boşanma oranlarındaki düşüşün 2013 yılının ilk 5 ayında da devam ettiği belirtildi.
Manavgat'taki çalışmaların başka illere ve ilçelere model olması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, turizm şehrindeki verileri aylık değerlendirmeye alıyor.
Manavgat Kaymakamlığı Evlilik Okulu Projesi (EVOP) koordinatörü psikolog Arif Özutku, Türkiye'de her yıl nüfus arttığı boşanmaların düşüş yaptığı tek yerin Manavgat olduğunu söyledi. Manavgat'ta bir önceki yıla göre boşanma oranlarında yüzde 22,6 düşüşün olduğunu belirten Özutku, hedeflerinin bunu yıl sonuna kadar yüzde 30'a çıkarmak olduğunu kaydetti.
Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu'nun öncülüğünde uygulamaya koydukları projelerle muhtemel bir aile sorununu yerinde çözdüklerini belirten Özutku, EVOP kapsamında 2 bin 500 kişiye ailenin korunması ve sağlıklı iletişim kurulmasına yönelik bilgilendirme yaparak belge verdiklerini söyledi. Özutku, eşler arası sağlıklı iletişimle ilgili şu bilgileri verdi:"Günümüzde eşler arasında boşanmaların en önemli nedenlerinden biri sağlıklı iletişim kuramamaları. Kadın ve erkek bir elmanın yarısı gibidir. Birbirinin rakibi değil, birbirini tamamlayandır. Eşler arasında ilk önce saygı olmalı. Eşler arası saygı olmazsa sevgi bir anlam ifade etmez. Mutlu yuvanın tılsımlı kelimelerinin saygı, sevgi, vefa, sadakat, fedakarlık ve birbirine karşı bitmeyen sevgidir. Eşler arası sadakat olmazsa o yuva uzun ömürlü olmaz. Kutsal aile yuvası dış etkenlerden yara almaması için eşler birbirine karşı sevgilerini sürekli söyleyerek canlı tutmalı. Eşlerden biri sinirli olduğundan diğeri susmasını bilmeli. Eşler arası karşılıklı sözlü atışma belirli süre sonra ortadan saygıyı kaldırarak şiddet ortamı oluşturur. Çoğu zaman anlık öfkeler eşler arası sevgi bağını zedeler. Eşler kesinlikle anlık öfke ile hareket etmemeli. Çok sinirli olan birisi ani bir şekilde oturmalı. Oturuyorsa sırtüstü uzanmalı. Ayakta ise yüzünü yıkamalı Maalesef günümüzde cinayetlerin çoğu anlık öfkeye bağlı 5 saniyede oluyor. Sonrada pişmanlık fayda vermiyor. " diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER