ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2014 Çarşamba 23:57

Mali'deki şiddet olayları

Malideki şiddet olayları

Mali ordusunun, muhaliflerin kontrolündeki Kidal kentinin merkezini geri aldığı bildirildi.İletişim Bakanı Mamadou Camara, basına yaptığı açıklamada, ordu güçleri ile çatışan Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin (MNLA) ateşkes istediğini belirterek, "Ordu birlikleri, Kidal kentinin merkezinde kontrolü sağladı" dedi.
Bölge sakinleri de Kidal'de, askerler ile MNLA milisleri arasında çıkan çatışmalarda atılan bombalar nedeniyle evlerinin sallandığını ve büyük korku yaşadıklarını ifade etti.

-"Diyalog için elimizi uzatıyoruz"
MNLA tarafından yapılan açıklamada ise "Mali yönetimi, MNLA'yı terörle ilişkilendirerek yalanları malzeme olarak kullanıyor. Biz ise tüm tarafların sıkıntısına son verecek bir çözüme kapı aralayacak diyalog için elimizi uzatıyoruz" denildi.
Mali yönetimine "sağduyu" ve çatışmaların son bulması için "birlikte hareket etme" çağrısı yapılan açıklamada, "Mali ordusunun savaş ilan etmesi çözüm değildir" ifadesine yer verildi.
Mali güçleri bu sabah silahlı muhalif grupların kontrolündeki Kidal kentinin stratejik noktalarına saldırı düzenlemişti.
Kidal kentinde askerler ile Tuareg isyancılarının oluşturduğu MNLA arasında hafta sonu çıkan çatışmalarda 36 kişi hayatını kaybetmiş, 80 kişi yaralanmıştı.
Mali'deki olaylar, muhalif grupların kuzeydeki Kidal, Timbuktu ve Gao şehirlerinin kontrolünü ele geçirmesi ve ardından Bamako'daki geçici hükümetin Fransa'dan yardım talep etmesiyle başlamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER