ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 14:08

Mali'de iki toplu mezar ortaya çıkarıldı


Mali'de 2012'de kaybolan Kırmızı Bereliler ile ilgili davayla ilgilenen sorgu yargıcı Yaya Karembe, dün iki yeni toplu mezarın bulunduğunu bildirdi.
Karembe, AA'ya açıklamasında, başkent Bamako'ya 15 kilometre uzaklıktaki Kati kenti civarında ortaya çıkarılan iki toplu mezarda beş cesedin bulunduğunu belirtti.
İki cesedin bulunduğu ilk mezarın Kayes yolu üzerindeki kent çıkışında, üç cesedin bulunduğu diğer mezarın ise Kati kentine iki kilometre uzaklıktaki Kambila bölgesinde ortaya çıkarıldığı açıklandı.
Soruşturmanın başlamasından bu yana ortaya çıkarılan toplu mezarların sayısı dörde yükseldi.
Bulunan toplu mezarlar, eski Devlet Başkanı Amadou Toumani Toure rejimine bağlı eski darbecilere yönelik suçlamaları güçlendirdi.
Eski Devlet Başkanı'na sadık kalan Mali ordusunun özel eğitimli Kırmızı Bereliler birliği 2012'de karşı darbe girişiminde bulunmuştu.
Aralarında 22 Mart 2012'de darbe yapan General Amadou Haya Sanogo'nun da bulunduğu Kırmızı Berelilerin çoğu tutuklanmıştı. Cunta tarafından devlet televizyonunda ücretli asker olarak tanıtılacağı duyurulan 21'inden daha sonra haber alınamamıştı.
Bu askerlerin öldürüldüğü ve o dönemde cuntanın kalesi olan Kati kentine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Diago kasabasındaki bir toplu mezara gömüldüğü düşünülüyordu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER