ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 13:08

Mali'de iki Fransız gazetecinin öldürülmesi


Mali'nin Kidal şehrinde iki Fransız gazeteci Claude Verlon ve Ghislaine Dupont'un öldürülmesinin ardından Elysee Sarayı'nda kriz değerlendirmesi yapıldı.
Cumhurbaşkanı François Hollande, pazar günü mesaisine erken saatlerde Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Adalet Bakanı Christiane Taubira'yı kabul ederek başladı. Hollande daha sonra AFP'den ve öldürülen gazetecilerin çalıştığı Radio France Internationale'den (RFI) bir heyetle görüştü.
Bu arada Cumhurbaşkanı Hollande'ın, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Bubakar Keyta ile telefonda konuştuğu, teröre karşı kararlı ve ortak mücadele edilmesi için görüş birliğine varıldığı belirtildi.
Paris savcılığı da konuya ilişkin cinayet ve adam kaçırma suçlarından ön soruşturma başlattı.
RFI için çalışan Claude Verlon ve Ghislaine Dupont isimli iki gazeteci, silahlı bir grup tarafından Mali'nin kuzeyindeki Kidal şehrinde kaçırıldıktan sonra dün öldürülmüş olarak bulunmuştu.
Gazetecilerin, Azawad Ulusal Kurtuluş Hareketi (PMNLA, Tuareg isyanı) örgütünün bir temsilcisi ile röportaj yaptıktan sonra bulundukları binadan ayrılırken silahlı kişilerce kaçırıldıkları belirtilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER