ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 22:35

Mali'de Fransız askerlerine pusu


KİDAL (A.A) - Fransa'nın Mali'ye askeri müdahalesinin ardından, kuzeydeki Kidal şehrinin 50 kilometre uzağına çekilen silahlı gruplar, Fransız askerlerine ve Afrika güçlerine pusu kuruyor.
     Mali'nin kuzeyindeki silahlı grupların mevzilerine girmeyi başaran AA muhabiri, Fransız askerlerinin ve Afrika güçlerinin geçebileceğini tahmin ettikleri güzergahlara patlayıcılar yerleştiren direnişçileri görüntüledi.
     Silahlı gruplardan Ensaruddin ile Tevhid ve Cihad hareketlerine mensup yüzlerce kişi, derin mağaraların da bulunduğu bölgedeki arazi şartlarından yararlanıyor. Uçaksavar silahları taşıyan direnişçiler, arabalarını, zeytin yağı sürüp üzerine kum atmak suretiyle casus uçaklarından kamufle ediyor.
     Silahlı gruplar içinde, Libya'dan, özellikle Bingazi ve Misrata kentlerinden gelen, savaş tecrübesi bulunan kişiler olduğu da gözleniyor.
     Misratalı Ebu Muhammed Atiyyallah, ''Direnişçilerin çoğu ya zafer ya şahadet istiyor. Bize düşmanlarımız ne yapabilir ki! Hapsedilmemiz halvet, sürgün edilmemiz hicret, öldürülmemiz ise şahadettir. Onlara dünyayı bıraktık. Niçin bu mübarek bölgenin ruhunu teslim almak istiyorlar. Tek günahı İslami esaslara dayalı yönetim biçimini arzu etmesi...'' dedi.
     Bölge sakinleri de Fransız ordusuna ait olduğunu tahmin ettikleri bir uçağın Cuma akşamı silahlı grupların mevzilerini bombaladığını öne sürdü.
     Mali'de geçen yıl Ocak ayında ülkenin kuzeyinde başlayan isyan, Mart ayındaki askeri darbenin neden olduğu otorite boşluğuyla büyümüş, ülkenin yarıdan fazlası isyancıların kontrolüne girmişti. BM Güvenlik Konseyi, Fransa'nın da yoğun çabaları sonucu Afrika ülkelerinin ortak askeri gücünün kuzeydeki gruplara müdahale etmesi için yetki vermişti. Ancak Eylül ayında yapılması beklenen müdahaleden önce Mali hükümetinin çağrısı üzerine Fransa, 12 Ocak'ta hava saldırılarına başladı. Mali ordusuyla birlikte düzenlenen saldırılar sonucunda, daha önce silahlı grupların denetiminde olan kuzeydeki Gao, Timbuktu ve Kidal şehirleri geri alınmıştı. Mali'nin kuzeyinde hakimiyet kuran en büyük üç silahlı grup Ensaruddin, Tevhid ve Cihad Hareketi ve Mağrib El Kaidesi, ülkede dini inançlara dayalı yönetim kurulmasını istiyor.
    
     Muhabir: Yusuf Adule/Hacer Başer/Mekki Arvas
     Yayıncı: Şermin Coşkun

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER