ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 12:32

Mali polisten organ nakli operasyonu


İstanbul mali polisi, yasa dışı yollardan organ nakli yapan şebekeye 7 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda 26 kişi gözaltına alındı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık 1 yıl önce yapılan bir ihbar üzerine harekete geçerek yasa dışı yollardan karaciğer ve böbrek nakli yapan organ şebekesini izlemeye başladı. Teknik fiziki takiplerde şebekenin, organ verecek kişileri internetten tespit ettiği belirlendi. Şebeke üyelerinin, anlaştığı kişilerden böbrek ve karaciğerini 20 bin TL’ye alıp 40 bin TL’ye hastalara sattığı tespit edildi. Şebekenin, akraba olmayan kişilerin organ nakli için yasal olarak belirlenmiş ‘etik kurul kararı’ engelini de organ verecek kişilere sahte kimlik çıkararak aştığı belirlendi.

Bunun üzerine polis, İstanbul, Sakarya, Ağrı, Adana, Kocaeli, Ankara ve Gaziantep’te eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda, şebekenin ele başı olduğu öğrenilen Naim G.’nin de bulunduğu 26 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 10’u emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 14 kişi ise İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. Şüphelilerden 6’sı serbest bırakıldı, 8’i tutuklandı.

Bu arada şebeke üyelerinin, polise yakalanmamak için telefon görüşmelerinde şifre kullandığı belirlendi. Şebekenin organ verecek kişilere ‘keklik’, alıcılara ise ‘araba’ dediği tespit edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER