ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 17:35

Malezya Havayolları uçağının kaybolması


Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının cumartesi günü Güney Çin Denizi üzerinde kaybolmasının ardından uçaktaki iki yolcununun sahte pasaportlarla seyahat ettiğinin ortaya çıkması, medyanın ilgisini Tayland'a çekti.

Sözkonusu yolcuların, biri Avusturyalı diğeri İtalyan olan iki kişinin Tayland'da çaldırdıkları pasaportları kullanması, akıllara uçağın terör saldırısına uğramış olabileceği ihtimalini getirmiş ancak Interpol bu olasılığı saf dışı etmişti.

Tayland Göçmen Bürosu'ndan adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, The Nation gazetesine yaptığı açıklamada, ''Tayland'ın, sahte pasaport üretim merkezi olduğunu, bu pasaportlarda kaliteli malzeme kullanıldığını'' söyledi.

Tayland polisi, çalıntı pasaportlarla ilgili haberler üzerine pazar günü Puket adasında pasaport kaçakçılığı yapan çeteye operasyon başlattı.

Emniyette üst düzey yetkili olan Panya Mamen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin yerel polisle birlikte pasaport çetesinin izini sürdüğünü söyledi.

Tayland Göçmen Bürosu'ndan alınan verilere göre, ülkede her yıl ortalama bin yabancının pasaportu çalınıyor.
Ülkeyi 2013 yılında yaklaşık 26,7 milyon turist ziyaret etmişti.

- Kaçakçıların tercihi İsrail pasaportları

Çalıntı pasaportların büyük bölümü, Fransa, Birleşik Krallık, ABD, Çin, Güney Kore, Japonya, Avusturya ve Kanada vatandaşlarına ait.

Tayland'da son 15 yılda çökertilen pasaport kaçakçılığı yapan çetelerin bazılarının başında, Ortadoğu ülkelerinden kişiler bulunuyor.

Göçmen Bürosu soruşturma dairesinden General Warawut Taweechaikarn, The Nation'a yaptığı açıklamada, suçluların, sahtesinin tespiti için gelişmiş teknikler nedeniyle sahte pasaportlar üretmek yerine hırsızlık çetelerinden gerçek pasaportlar satın alarak bunların üzerinde değişiklik yapmayı tercih ettiklerini söyledi.

Sahte pasaportların bir diğer kaynağı da pasaportlarını bin ila 2 bin dolar arasında satan meteliksiz gezginler. Bu kişilerin pasaportlarını sattıktan sonra büyükelçiliklerine giderek çalıntı ihbarında bulundukları belirtiliyor.

Yakın bir süre öncesine kadar değiştirilmesi çok kolay olan İsrail pasaportlarının kaçakçıların en fazla tercih ettiği belgeler olduğu biliniyor. Bangkok'ta 2006 yılında 10'dan fazla İranlı sahte İsrail pasaportlarıyla tutuklanmıştı.
Taylandlı bir kaynağa göre, sahte pasaportlar, yasadışı göç, insan kaçakçılığı, uluslararası suçlar ve terörizmle bağlantılı olarak kullanılıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER