ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 16:49

Malatya'ya modern nikah sarayı yapılacak

Malatyaya modern nikah sarayı yapılacak


Malatya Belediyesi tarafından 27 dönümlük arazi üzerine inşa edilecek 5 bin 300 metrekarelik nikah sarayının temeli, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılacağı törenle atılacak.

Malatya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, büyükşehir vizyonuna yakışır nitelikteki bir dev projeye daha imza atılmaya hazırlanıldığı belirtildi. Geçtiğimiz aylarda ihalesi yapılan nikah sarayının, 10 Mayıs Cuma günü temelinin atılacağı bildirilen açıklamada, şöyle denildi:

“27 dönümlük bir arazide kurulacak olan nikah sarayı, toplam 5 bin 300 metrekare inşaat alanına sahip bulunuyor. Nikah sarayı için 10 Mayıs Cuma günü Saat 11.00’de düzenlenecek temel atma töreni, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek. Malatya Belediyesi Nikah Sarayı, Fahri Kayahan bölgesinde inşa ediliyor. Yeni nikah sarayında bin 300 metrekare genişliğinde 750 kişilik büyük salon ile her biri 290 metrekare ve 185 kişilik olan 2 adet küçük salon yer alacak. Büyük salonda yemekli nikahlara olanak sağlanırken, küçük salonlar törenli nikahlara imkan tanıyacak niteliğe sahip olacak. Ayrıca, törensiz nikah kıymak isteyenler için de 55 metrekarelik bir salon ayrılmış bulunuyor. Nikah sarayının arka cephelerine 8 adet dükkan yerleştirilmiş, bu dükkanlarda yemek ve düğün organizasyonlarına ait iş yerlerinin kurulması hedefleniyor. Dükkanların ön taraflarının modern üst düzenlemeleriyle birlikte bina, arkadaki havuzlu meydana açılıyor. Nikah sarayında bir veranda ile bu meydana açılan bir kafeterya bulunuyor. Kafeteryanın sair zamanlarda da bulvara bir hareketlilik katması bekleniyor. Binaya hizmet veren 150 araçlık bir otopark alanı da olacak.”

Günümüzde, modern mimaride son nokta olan çelik taşıyıcılı kabuk sistemin estetik bir anlayışla birleştirildiği ifade edilen açıklamada, "Taşıyıcı sistem salt ayakta tutan değil, mimari imgeyi oluşturan unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra kültürümüzün çok önemli bir parçası olan nikah ve düğün merasimlerinin geleneksel simgeleri beyaz renk, cephede söve elemanları, sütunlu geçişler kullanılarak bir sentez oluşturuldu.” ifadeleri kullanıldı.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, farklı mimarisiyle nikah sarayının Malatya’nın sembol eserleri arasında yerini alacağını belirterek, “Bu projeyi, Malatya’ya kazandırmanın heyecanını tüm vatandaşlarımızla birlikte paylaşmak istiyoruz. Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla düzenlediğimiz temel atma törenine tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER